5 Հոկտեմբեր 2010 - 14:18 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովն աշնանային նստաշրջանի ընթացքում հոկտեմբերի 5-ին քննարկել է «Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելը, ինչպես նաև «Ծխախոտի արտադրության համար հաստատագրված վճարի մասին» և «Բենզինի և դիզելային վառելիքի համար հաստատագրված վճարի մասին» օրենքներն ուժը կորցրած համարելու օրինագծերում փոփոխություն կատարելը:
«Այդ օրինագիծը նպատակ ունի համեմատել տեղական արտադրողների և ներկրողների հարկադրումը: Մինչև 2008-ը հարկադրումը նույնն էր, սակայն ճգնաժամի պատճառով նվազել է տեղական արտադրանքի հարկը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է տնտեսական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
Նրա խոսքերով, օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում տեղական և ներկրվող ոգելից խմիչքների ակցիզի արժեքի տարբերությունը կկրճատվի 220 դրամից մինչև 120 դրամ:
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջարկով օրինագծում փոփոխությունների քննարկումը տեղափոխվել է մինչև հոկտեմբերի 15:

5 Октябрь 2010 - 14:18 AMT
Национальное собрание Армении в ходе осенней сессии 5 октября обсудило внесение изменений в закон «Об акцизном налоге», а также в законопроекты о признании потерявшими силу законы «Об установленной плате за производство сигарет» и «Об установленной плате за бензин и дизельное топливо».
«Данный законопроект преследует цель сравнить налогообложение местных производителей и импортеров. До 2008 года налогообложение было одинаковым, но из-за кризиса было решено снизить налог на местную продукцию», – сказал председатель парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян в беседе с парламентским корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По его словам, предлагаемые изменения приведут к росту себестоимости одной пачки местных сигарет на 10 драмов, а импортных – на 15 драмов. Кроме того, разница в стоимости акциза на местные спиртные напитки и импортные сократится с 220 драмов до 120 драмов. «В мире очень мало таких стран, где разница в налогообложении местной и импортируемой продукции была бы такой большой, как в Армении», – добавил депутат.