2011թ. բյուջեի ձևավորման հիմքում մակրոտնտեսական ցուցանիշներն են, որոնց համաձայն հաջորդ տարի տնտեսական աճը Հայաստանում կկազմի 4,6 տոկոս: Այդ մասին հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Ըստ նրա, երկրի ՀՆԱ-ի անվանական ծավալը 2011թ. կկազմի 3 տրլն 763 մլրդ դրամ, ինչը զգալիորեն ավելի է 2008 թ. ցուցանիշից: «2011-ին մենք կգերազանցենք տնտեսական աճի մինչճգնաժամային շրջանը»,-ասել է նա:
Նախարարը նշել է, որ 2011թ. կպահպանվեն տնտեսության դիվերսիֆիկացման միտումները, որոնք արձանագրվեցին 2010-ին, մասնավորապես, արդյունաբերության, էներգետիկայի և ծառայությունների ոլորտների աճը, ինչպես նաև աճի տեմպերի նվազումը շինարարության և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Անդրադառնալով ընթացիկ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշներին՝ Տիգրան Դավթյանն ասել է, որ 2010-ին տնտեսությունը ճգնաժամից հետո թևակոխեց կայունացման ու վերականգնման փուլ, և տարեվերջին 3-4 տոկոս աճ կարձանագրի «անկախ վերջին ամիսների իրավիճակից», գերազանցելով նախատեսված 1,2 տոկոս ցուցանիշը: Ըստ նախարարի, ամփոփիչ ցուցանիշը ավելի մեծ կլիներ, եթե կտրուկ անկում չգրանցվեր գյուղատնտեսության ոլորտում, ինչը պայմանավորված էր բնակլիմայական պայմաններով:
Ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա Տ.Դավթյանը հավաստիացրեց, որ վերջին ամիսներին նկատվում են նվազման միտումներ, և կառավարությունը տարվա արդյունքներով կկարողանա ապահովել այն ցուցանիշի ցածր մակարդակը, որը նախատեսված էր 2010թ. պետբյուջեով (4±1,5%):

6 Октябрь 2010 - 09:36 AMT
В основе формирования государственного бюджета на 2011 год лежат макроэкономические прогнозы, согласно которым реальный экономический рост Армении в следующем году составит 4,6%, при этом номинальный показатель будет больше. Об этом 6 октября в пресс-центре правительства РА сказал министр финансов страны Тигран Давтян. По его словам, номинальный объем ВВП страны в 2011 году составит 3 трлн. 763 млрд. драмов, что значительно больше показателя 2008 года. «В 2011 году мы превысим докризисный период экономического роста», – подчеркнул он.
Глава министерства добавил, что в 2011 году сохранятся тенденции диверсификации экономики, которые были отмечены в 2010 году, в частности, рост сферы промышленности, энергетики и услуг, а также снижение темпов роста в сфере строительства и сельского хозяйства.
Касаясь макроэкономических показателей текущего года, Тигран Давтян отметил, что в 2010 году экономика страны после криза вошла в этап стабилизации и восстановления, и по итогам года обеспечит рост на уровне 3-4% «в зависимости от ситуации в течение последних месяцев», превысив плановый показатель в 1,2%. По словам министра, итоговый показатель был бы значительно выше, если бы не резкий спад в сфере сельского хозяйства, обусловленный, в частности, природно-климатическими условиями.
Что же касается инфляции, то Тигран Давтян заверил, что за последние месяцы наблюдаются тенденции ее снижения, и правительству по итогам года удастся обеспечить ее показатель на уровне, который был заложен в госбюджете 2010года (4±1,5%).