6 Հոկտեմբեր 2010 - 10:55 AMT
ՀՀ պետպարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի համեմատ 2010թ. ավարտին կկազմի 42-44 տոկոս, որը չի գերազանցում ընդունելի մակարդակի միջազգային նորմերը, հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է երկրի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Մենք չենք հատել այն սահմանագիծը, որը թույլատրելի է համարվում»,-ասել է նա:
Տիգրան Դավթյանը հայտնել է, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հուլիսին արդեն վերանայել է Հայաստանին տրամադրվող օգնության պայմանները՝ երկարացնելով մարման ժամկետներն ու նվազեցնելով տոկոսադրույքները: «Վարկերի վերաֆինանսավորման մասին բանակցություններ են ընթանում նաև այլ կազմակերպությունների հետ»,-ասել է նա:
Ավելին, ըստ նրա, պետպարտքի սպասարկման սցենարը արտացոլված է ՀՀ կառավարության միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում և ոչ մի մտավախություն չի ներշնչում: Սակայն նախարարը հավելել է նաև, որ Հայաստանը պետք է առավել զգուշավոր մոտենա լրացուցիչ միջոցների ներգրավմանը:

6 Октябрь 2010 - 10:55 AMT
Соотношение госдолга Армении к ВВП по итогам 2010 года составит 42-44%, что не превышает принятые международные нормы допустимого уровня, сообщил 6 октября в пресс-центре правительства РА министр финансов страны Тигран Давтян. «Мы не пересекли ту планку, которая считается допустимой», – сказал он.
Тигран Давтян сообщил, что Международный валютный фонд в июле уже пересмотрел условия предоставляемой Армении финансовой помощи, продлив сроки погашения и снизив процентные ставки. «Переговоры о рефинансировании кредитов ведутся и с другими организациями», – отметил он.
Более того, по его словам, сценарий обслуживания госдолга отражен в среднесрочной расходной программе правительства РА и не вызывает никаких опасений. Однако глава министерства добавил, что Армении следует более осторожно подходить к вопросу привлечения дополнительных средств.