Հայաստանի կառավարությունն աստիճանաբար կրճատում է ընդլայնողական քաղաքականության վեկտորը, հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում ասել է ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Ճգնաժամի պայմաններում ընդլայնողական քաղաքականությունն անհրաժեշտ էր: Իսկ այժմ պետությունը կրճատում է ընդլայնողական քաղաքականության վեկտորը՝ նահանջելով ակտիվ միջամտությունից տնտեսությանը, զիջելով տեղը իրական, մասնավոր հատվածին»,-նշել է նա:
Այդ համատեքստում նախարարն ասել է, որ ընդլայնողական քաղաքականության գնահատման ցուցանիշ կարող է ծառայել ՀՆԱ-ի ծախսային մասը: «2011թ. պետբյուջեի նախագծում ՀՆԱ-ի այդ մասը կազմում է 26 տոկոս, 2008-ի 29,4 տոկոսի դիմաց: Դա վկայում է այն մասին, որ պետության մասնակցությունը տնտեսությանը նվազում է»,-հավելել է նախարարը:
Տիգրան Դավթյանը նշեց նաև, որ ճգնաժամի պայմաններում ՀՀ կառավարությունը միտումնավոր կերպով ավելացրեց պետբյուջեի դեֆիցիտը՝ հասցնելով այն 7,5 տոկոսի ՀՆԱ-ի համեմատ: Ըստ նրա, այդ ցուցանիշը 2010թ. ակնկալվում է 5 տոկոսից ցածր նիշի վրա, իսկ 2011թ. նախատեսվում է կրճատել 3,9 տոկոսով: «Առաջիկա 1-2 ամսում մենք մտադիր ենք կրճատել պետբյուջեի դեֆիցիտը, հասցնելով այն միջազգայնորեն ընդունելի մակարդակի՝ 3 տոկոսի»,-ասել է նա: Նախարարն ընդգծել է, որ դա դժվար խնդիր է, սակայն անհրաժեշտ, քանի որ պետբյուջեի դեֆիցիտի մակարդակը գնաճի ճնշման նվազեցման կարևոր գործոն է:

Правительство Армении постепенно переходит от расширительной
экономической политики к сдерживающей, сказал 6 октября в пресс-центре правительства РА министр финансов страны Тигран Давтян. «В условиях кризиса расширительная политика была необходимостью. Сейчас же государство сокращает вектор расширительной политики, постепенно отходя от активного вмешательства в экономику, уступая место реальному частному сектору», – отметил он.
В этом контексте глава министерства сказал, что показателем оценки расширительной политики может служить доля расходов в структуре ВВП. «В проекте госбюджета на 2011 год эта доля в структуре ВВП составляет 26%, против 29,4% в 2008 году. Это свидетельствует о том, что участие государства в экономике уменьшается», – добавил министр.
Тигран Давтян также отметил, что в условиях кризиса в 2009 году правительство Армении намеренно нарастило дефицит госбюджета, доведя его соотношение к ВВП до 7,5%. По его словам, этот показатель в 2010 году ожидается ниже 5%, а в 2011 году планируется сократить до 3,9%. «В течение ближайших 1-2 лет мы намерены сократить дефицит госбюджета, доведя его до приемлемого международного уровня – менее 3%», – сказал он. Главный финансист страны подчеркнул, что это нелегкая задача, однако необходимая, поскольку уровень дефицита госбюджета является важным фактором по снижению инфляционного давления.