6 Հոկտեմբեր 2010 - 12:34 AMT
2011 թվականի պետբյուջեով նախատեսվում է բարձրացնել գիտության և մշակույթի գործիչների աշխատավարձերը, հոկտեմբերի 6-ին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Գիտնականների աշխատավարձը կբարձրանա 12 տոկոսվ, որի համար բյուջեով կհատկացվի շուրջ 1 մլրդ դրամ, իսկ մշակույթի գործիչներինը՝ 15 տոկոսով»,-ասել է նա: Ընդ որում, նախարարը հավելել է, որ ուսուցիչների աշխատավարձը կբարձրանա հաշվարկային համակարգով:
Ներկայացնելով 2011թ. պետբյուջեն Տիգրան Դավթյանն ասել է, որ բյուջեի ծախսային մասը կազմում է 998, 6 մլրդ դրամ, ինչը 63 մլրդ դրամով ավելի է 2010թ. ցուցանիշից: Պետբյուջեի ընթացիկ տարվա ծախսերը կկազմեն 834 մլրդ դրամ, իսկ կապիտալ ծախսերը՝ 163 մլրդ դրամ: «Բյուջեի լրացուցիչ ծախսերի առյուծի բաժինը կունենա սոցիալ-մշակութային ուղղվածություն»,-ասել է նա: Ծախսերի մեծ մասը կուղղվի աղետի գոտու վերականգնմանը, դպրոցների կապիտալ շինարարությանը, առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորմանը:
Ինչպես ասել է Տիգրան Դավթյանը, կենսաթոշակների վճարման համար կհատկացվի բյուջեի 20 տոկոսը, ավելին, կառավարությունը կշարունակի փոխհատուցել խորհրդային տարիների «սառեցված» ավանդները, որի համար կհատկացվի 1,6 մլրդ դրամ: 2011թ. կավելանան նաև պաշտպանական ծախսերն ու աջակցությանը չափը ԼՂՀ-ին:

6 Октябрь 2010 - 12:34 AMT
В проекте госбюджета на 2011 год предусмотрено повышение зарплат деятелей науки и культуры Армении, сообщил 6 октября в пресс-центре правительства министр финансов страны Тигран Давтян. «Зарплата ученых будет увеличена на 12%, на что из госбюджета будет выделено чуть меньше 1 млрд драмов, а зарплата деятелей культуры – на 15%», – сказал он. При этом глава министерства добавил, что зарплата учителей будет повышена только по расчетной системе.
Представляя проект госбюджета на 2011 год, Тигран Давтян сказал, что расходная часть бюджета на следующий год составляет 998,6 млрд драмов, что на 63 млрд драмов больше показателя 2010 года. Текущие расходы госбюджета составят 834 млрд драмов, а капитальные – 163 млрд драмов. «Львиная доля дополнительных расходов бюджета будет иметь социально-культурную направленность», – подчеркнул он. Значительная часть расходов будет направлена на реализацию строительных работ в зоне бедствия, капитальное строительство школ, увеличится и финансирование сферы здравоохранения.
Как сообщил Тигран Давтян, на выплату пенсий приходится 20% госбюджета, более того, правительство продолжит компенсацию «замороженных» с советских времен вкладов, на что бюджетом предусмотрено 1,6 млрд драмов. Говоря об увеличении расходов, он добавил, что в 2011 году будут также увеличены финансирование обороны и размер содействия Нагорно-Карабахской Республике.