185 մլրդ դրամ (500 մլն դոլար) ՌԴ տրամադրած կայունացման վարկի մեծ մասը՝ շուրջ 80 մլրդ դրամն ուղղվել է շինարարության իրականացմանը աղետի գոտում, հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Ավելին, ըստ նրա, աղետի գոտու վերականգնման համար 2011թ. կհատկացվի ևս 27 մլրդ դրամ:
Նախարարը նշել է, որ ռուսական կայունացման վարկից 65 մլրդ դրամն ուղղվել է փոքր ու միջին բիզնեսի ֆինանսավորմանը և շուրջ 30 մլրդ դրամ նախատեսվում է ուղորդել համակարգաստեղծ ձեռնարկությունների վարկավորմանը: Այդ առնչությամբ Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ տնտեսության վարկավորման համար հատկացված միջոցները բարեխղճորեն սպասարկվում են մասնավոր հատվածի կողմից, որոնց վրա էլ ծանրացել է պարտքի հիմնական բեռը: «Իսկ ռուսական վարկի մնացած մասը փոխանցվել է կայունացման հիմնադրամ»,-հավելել է նախարարը:

6 Октябрь 2010 - 13:12 AMT
Большая часть российского стабкредита в размере 80 млрд драмов из предоставленных 185 млрд драмов (500 млн долларов) была направлена на осуществление строительных работ в зоне бедствия, сообщил 6 октября в пресс-центре правительства РА министр финансов страны Тигран Давтян. Более того, по его словам, на восстановление зоны бедствия в 2011 году будет выделено еще 27 млрд драмов.
Глава министерства сообщил, что из российского стабкредита 65 млрд драмов посредством банковской системы было направлено на финансирование малого и среднего бизнеса и еще порядка 30 млрд драмов предусмотрено на кредитование системообразующих предприятий. В связи с этим Тигран Давтян отметил, что выданные на кредитование экономики средства добросовестно обслуживаются со стороны частного сектора, на который и легло основное долговое бремя. «Оставшаяся же часть российского кредита направлена в стабилизационный фонд», – добавил министр.