7 Հոկտեմբեր 2010 - 13:30 AMT
Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության վերաբերյալ արդեն ձևավորվում են տեխնիկական պայմանները, որոնք հիմք կծառայեն տեխնիկատնտեսական հիմնավորման համար: Այդ մասին լրագրողներին է ասել ՀԿԵՈւ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլինը:
«Վերջապես աշխատեցին կողմերի աշխատանքային հանձնաժողովները: Արդեն հայտնի է «ՌԵՈւ» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկությունը, որը պատրաստելու է տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը»,-ասել է նա:
Ըստ Շայդուլինի, 2011 թվականի ապրիլին հայտնի կդառնա, թե որքան կարժենա Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարությունը: Ըստ հայ նախագծողների գնահատման, նախնական արժեքը կկազմի 1,7-1,8 մլրդ դոլար:

По строительству железной дороги Иран-Армения уже идет формирование технических условий, которые станут важными для формирования технико-экономического обоснования (ТЭО). Об этом сообщил журналистам на пресс-конференции генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Шевкет Шайдуллин.
«Наконец-то впервые заработали рабочие комиссии сторон – как Министерства транспорта Армении, так и минтранса России и ОАО «РЖД». Уже определена дочерняя компания ОАО «РЖД», которая будет проводить проработку ТЭО», – сообщил он.
По мнению главы ЮКЖД, в апреле 2011 года уже станет ясно, во сколько обойдется строительство железной дороги Иран-Армения. По оценке армянских проектировщиков предварительная стоимость строительства железной дороги Иран-Армения может составить $1,7-1,8 млрд.