Ժամանակն է հրաժարվել հովանավորչական քաղաքականությունից, քանի որ Հայաստանն արդեն դուրս է եկել ճգնաժամից և կայուն տնտեսական աճի ճանապարհին է, լրագրողներին է հայտարարել ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Ըստ նրա, ճգնաժամի պայմաններում իշխանություններն աննախադեպ միջոցների դիմեցին՝ ավելացրեցին պետպարտքը, մեղմեցին հարկային բեռը տեղի արտադրողի համար, մասնավորապես, ակցիզային հարկի մասով, ինչը հակասում էր ԱՀԿ առջև երկրի պարտավորություններին: «Ճգնաժամն ավարտվեց և ժամանակն է հրաժարվել հովանավորչական քաղաքականությունից: Եթե մենք շարունակենք նման քաղաքականություն վարել, այլ երկրները նույն կերպ կվարվեն մեր պարագայում, օրինակ մեր գինիների ու կոնյակի հարցում»,-ասել է նա:
ՀՀ ԱԺ-ն երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ հաստատել է «Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում փոփոխությունների կատարումը:Փոփոխությունը նախատեսում է մինչև 2014-ն այդ հարկի դրույքների աստիճանական հավասարեցում ինչպես տեղական արտադրողների, այնպես էլ ներկրողների համար:
Առաջարկվող փոփոխությունները հանգեցնելու են 1 տուփ տեղական ծխախոտի ինքնարժեքի բարձրացմանը 10 դրամով, իսկ ներկրվող ծխախոտինը` 15 դրամով: Բացի դրանից, տեղական և ներկրվող ոգելից խմիչքների ակցիզների արժեքի տարբերությունը կրճատվելու է 220 դրամից մինչև 120 դրամ:

Настало время отказаться от политики протекционизма, поскольку Армения уже вышла из кризиса и находится на пути стабильного экономического роста, заявил журналистам на пресс-конференции 8 октября в Ереване председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным вопросам Национального Собрания РА Гагик Минасян. По его словам, в условиях кризиса власти страны пошли на беспрецедентные меры, в частности, увеличили госдолг, смягчили налоговое бремя для местного производителя, в частности, по линии акцизного налога, что противоречило обязательствам страны перед ВТО. «Кризис закончился, и наступило время прекратить ведение политики протекционизма. Если мы будем продолжать вести такую политику в отношении других стран, то и они в свою очередь будут поступать аналогично и по отношению к армянской сельхозпродукции, в частности, к нашим винам и коньяку», – сказал он.
Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении в ускоренном порядке (в течение 24 часов) одобрило внесение изменений в закон «Об акцизном налоге». Изменение предусматривают поэтапное уравнивание – до 2014 года, ставок этого налога, как для местных производителей, так и для импортеров. Предлагаемые изменения приведут к росту себестоимости одной пачки местных сигарет на 10 драмов, а импортных – на 15 драмов. Кроме того, разница в стоимости акциза на местные спиртные напитки и импортные сократится с 220 драмов до 120 драмов. В этом контексте Гагик Минасян отметил, что экономика страны должна развиваться за счет внутренних ресурсов.