«Մենք կողմ ենք հայ արտադրողների և ներկրողների համար հարկային դրույքների հավասարեցմանը՝ Հայաստանի միջազգային պարտավորությունների համաձայն»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են ասել Philip Morris Management Services B.V. ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչությունում՝ մեկնաբանելով «Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում ՀՀ ԱԺ ընդունած փոփոխությունները: Փոփոխությունները նախատեսում են աստիճանական հավասարեցում՝ մինչև 2014թ. դրույքները, ինչպես տեղի արտադրողների, այնպես էլ ներկրողների համար:
Ընկերությունում պարզաբանեցին, որ Առևտրի Համաշխարհային Կազմակերպության (ԱՀԿ) կանոնները արգելում են որևէ ֆիսկալային կամ օրենսդրական արտոնություններ սահմանել տեղական արտադրանքի համար: Ակցիզային հարկի դրույքաչափերը պետք է հավասար լինեն տեղական և ներմուծվող սիգարետների համար. Ներմուծված և տեղական արտադրանքի համար հավասար հարկային դրույքաչափերի մասին նմանատիպ պահանջն արտացոլված է նաև Ազատ Առևտրի Համաձայնագրերում` ստորագրված Հայաստանի կողմից 13 երկրների հետ, ներառյալ Ռուսաստան և Ուկրաինա: Այսպիսով հիմնավորված չԷ ներմուծված սիգարետների վրա ավելի μարձր ակցիզային հարկի դրույքաչափ սահմանելը` ի համեմատ տեղական արտադրության ապրանքատեսակների: Այն չի համապատասխանում ԱՀԿ-ի հանդեպ Հայաստանի պարտավորություններին և անտեսում է Ազատ Առևտրի Համաձայնագրերի նպատակը:
Մենք կսատարենք հարկերի կառուցվածքը և դրույքաչափերը Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխանեցնելուն: Հաստատագրված հարկի առանձնացումը ակցիզային հարկի, մաքսատուրքի և ավելացված հարկի, և ակցիզային հարկի հավասարեցումը որոշիչ դեր ունի համապատասխանեցնելու ԱՀԿ-ի և Ազատ Առևտրի Համաձայնագրերում ամրագրված պարտավորություններին հետևելու գործում:

“Мы будем поддерживать приведение размеров налоговых ставок в соответствие с международными обязательствами Армении”, – сказали корреспонденту PanARMENIAN.Net в армянском представительстве компании Philip Morris Management Services B.V., комментируя внесение изменений в закон «Об акцизном налоге», принятом Национальным собранием Армении 7 октября. Изменения предусматривают поэтапное уравнивание – до 2014 года ставок, как для местных производителей, так и для импортеров.
В компании разъяснили, что правила Всемирной торговой организации запрещают какие-либо фискальные или законодательные привилегии для местных производителей. Ставки по акцизам должны быть одинаковыми для импортеров и местных производителей сигарет. Подобные требования также отражены в Договорах о свободной торговле, которые подписаны Арменией с 13-ю странами, в том числе с Россией и Украиной.
«Более высокая ставка акцизного налога на импортные сигареты ничем не обоснована, и она не соответствует требованиям ВТО и игнорирует суть Договора о свободной торговле», – считают в армянском представительстве Philip Morris Management Services B.V.