Ռուսական գազի գնագոյացման մեխանիզմը Հայաստանի համար շուկայական է, ինչի մասին է վկայում այն հանգամանքը, որ վերջին տարիներին գազի սակագինը բարձրացել է ըստ համաշխարհային կոնյուկտուրայի: Այդ մասին ուկրաինական «Պրոֆիլ» ամսագրին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Վերջին տարիներին գազի սակագինն անընդհատ աճել է: Մենք հետևում ենք, որպեսզի այդ միտումը համապատասխանի համաշխարհային միտումներին և շուկայական լինի: Մեր հիմնական բանավեճը մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ վերաբերում է գնագոյացման մեթոդաբանությանը»,-ասել է նա:
Ըստ վարչապետի, հարկավոր է ապահովել գների կանխատեսելիությունը, քանի որ գազի սակագինն ազդում է արդյունաբերությն շատ ոլորտների վրա: Ձեռնարկատերերն ու բնակչությունը պետք է պատրաստ լինի գների փոփոխությանը: «Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ ինչպես մեր բնակչության ու գործարարների, այնպես էլ մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ»,-հավելել է Սարգսյանը:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն, որի բաժնետոմսերի 80 տոկոսը պատկանում է «Գազպրոմին», Հայաստանում խոշորագույն ներդրողներից մեկն է: «Հայաստանում այսօր գազաֆիկացված է բնակավայրերի 94 տոկոսը՝ դա շատ մեծ ցուցանիշ է»,-ասել է նա:

8 Октябрь 2010 - 13:09 AMT
Механизм ценообразования на российский газ для Армении рыночный, о чем свидетельствует то обстоятельство, что за последние годы цены на газ устойчиво повышались в соответствии с мировой конъюнктурой. Об этом в интервью украинскому журналу «Профиль» сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «В последние годы фиксируется устойчивый рост цен на газ. Мы следим за тем, чтобы эти тенденции соответствовали мировым, и не было нерыночного подхода. Основная дискуссия с нашими российскими коллегами касается методики определения цены», – сказал он.
По словам армянского премьера, необходимо обеспечить прогнозируемость цен, потому что стоимость газа влияет на очень многие отрасли промышленности. Предприниматели и население должны быть готовы к изменению цен. «Мы работаем над этим как с нашим населением и бизнесменами, так и с нашими российскими коллегами», – добавил Саркисян.
Премьер также напомнил, что ЗАО «АрмРосгазпром» является одним из крупнейших российских инвестиционных проектов в Армении, около 80% акций которого принадлежат «Газпрому». «В Армении сегодня газифицированы 94% населенных пунктов – это очень высокий показатель», – сказал он.