11 Հոկտեմբեր 2010 - 10:27 AMT
Հայաստանն ու Սլովենիան երկու համաձայնագիր են կնքել տնտեսության և մշակույթի ոլորտներում: Այդ մասին հոկտեմբերի 11-ին Երևանում մեկնարկած առաջին հայ-սլովենական համաժողովի շրջանակներում հայտարարել է Սլովենիայի ԱԳՆ ղեկավար Սամուել Ժբոգարը: Ներկայացուցչական սլովենական պատվիրակությունը գտնվում է Հայաստանում Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյուրքի երկօրյա այցի շրջանակներում:
Ըստ նախարարի, առկա օրենսդրական հիմքերը լավ նախադրայլներ են ստեղծում այդ ուղղություններով երկկողմ համագործակցության խորացման համար, քանի որ Հայաստանը հարուստ մշակութային ժառանգություն ունի: Այդ առնչությամբ Ժբոգարը հավելել է, որ Կրկնակի հարկադրումից խուսափելու մասին կոնվենցիան բարենպաստ ներդրումային միջավայր է ստեղծում, առավել ևս, որ Սլովենիան բաց է առևտրային հարաբերությունների ընդլայնման համար և հոգ է տանում իր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի մասին: Նա նաև հաղորդել է, որ Սլովենիան բանակցություններ է վարում համագործակցության մասին ԵՄ-ի հետ՝ Ազատ առևտրի վերաբերյալ պայմանագրին միանալու մասին:
Ինչ վերաբերում է համագործակցության գերակա ուղղություններին, ապա դրանց թվում նախարարն անվանել է վերականգնվող էներգետիկան, բնապահպանությունը, շինարարությունը, զբոսաշրջությունը, ՏՏ ոլորտը, սարքավորումների մատակարարումը գյուղատնտեսության և բժշկության համար: Ընդ որում Սամուել Ժբոգարն ընդգծել է, որ Սլովենիան պատրաստ է իր ներդրողներին ներկայացնել, որոնք եվրոպական շուկայում աշխատելու փորձ ունեն:
Իր հերթին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանի ու Սլովենիայի իշխանությունները սահմանափակ ռեսուրսների առկայության դեպքում, պատրաստ են նպաստել երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը: Նալբանդյանն ասել է նաև, որ համագործակցության ընդլայնման ուղիները քննարկվել են հոկտեմբերի 11-ին տարբեր մակարդակներով: Նա նշել է, որ Երևանում ընթացող գործարար համաժողովը նոր խթան կհանդիսանա նոր համատեղ բիզնես-ծրագրերի իրագործման համար:

11 Октябрь 2010 - 10:27 AMT
Армения и Словения подписали два соглашения о сотрудничестве в экономической сфере и в сфере культуры. Об этом в ходе стартовавшего 11 октября в Ереване первого армяно-словенского бизнес-форума сообщил глава МИД Словении Самуэл Збогар. Представительная словенская делегация находится в Армении в рамках двухдневного визита президента страны Данило Тюрка.
По словам министра, существующие законодательные основы создают хорошие предпосылки для углубления двустороннего сотрудничества в этих направлениях, поскольку Армения имеет богатое культурное наследие. В связи с этим Самуэл Збогарт добавил, что Конвенция об избежание двойного налогообложения создает благоприятную инвестиционную среду, тем более, что Словения открыта для расширения торговых отношений и заботится о диверсификации своей экономики. Он также сообщил, что Словения ведет переговоры в рамках сотрудничества с ЕС о присоединении к Договору о свободной торговле.
Что же касается приоритетных сфер сотрудничества, то среди них министр назвал сферу возобновляемой энергетики, экологию, строительство, туризм, сферу IT, поставку оборудования для сельского хозяйства и медицины. При этом Самуэл Збогар подчеркнул, что Словения готова предоставить своих инвесторов, имеющих опыт на европейских рынках.
В свою очередь глава МИД РА Эдвард Налбандян отметил, что власти Армении и Словении, при наличие ограниченных ресурсов, готовы содействовать углублению двусторонних отношений, поскольку имеющийся потенциал используется на низком уровне. Эдвард Налбандян сообщил, что пути расширения двустороннего сотрудничества будут обсуждены вечером 11 октября на разных уровнях – от президентского до министерского. При этом он отметил, что проходящий в Ереване армяно-словенский бизнес-форум послужит новым импульсом и будет направлен на реализацию новых совместных бизнес-программ.