Հայաստանի ու Սլովենիայի միջև տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացումը նախադրյալներ կստեղծի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար նաև այլ ոլորտներում, գտնում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Մենք այսօր քննարկել ենք համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում և միջազգային հարաբերությունները: Տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացումը կարևոր օղակ է, որը կմերձեցնի մեր ժողովուրդներին և դրանց զարգացման խթան կդառնա նաև այլ ոլորտներում»,- հայտնել է նա հոկտեմբերի 11-ին իր պաշտոնակից, Սլովենիայի նախագահ Դանիլ Տյուրկի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: Համաժողովին մասնակցում էին մոտ 40 սլովենական ընկերություններ զանազան ոլորտներից, այդ թվում` առևտրի, տուրիզմի, շինարարության, էլեկտրաէներգետիկայի, բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներից:
Ընդ որում, ՀՀ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության բացակայությունը հայկական իշխանությունների բացթողումն է, «մեր պարտականությունները չկատարելու հետևանքը»: Սերժ Սարգսյանն ավելացրել է, որ կան բոլոր նախադրյալները երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության մեծացման համար, իսկ դա մեծապես կախված է ժողովրդի բարեկեցությունից:
2009 թվականին երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 9,5 մլն դոլար, ընդ որում Հայաստանից արտահանում գրեթե չի կատարվել: Սլովենիայից Հայաստան են ներկրվել դեղագործական ապրանք, էթիլային սպիրտ, օծանելիք և կոսմետիկա, էլեկտրական սարքեր:
ՀՀ նախագահը նաև ասել է, որ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների խթանման շրջանակներում Հայաստանը ողջունում է սլովենական ներդրումների հոսքը սեփական շուկա:
Սերժ Սարգսյանը հաղորդել է, որ Սլովենիայի նախագահի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում 4 փաստաթուղթ է ստորագրվել, որոնք օրենսդրական հիմքեր են ստեղծում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար, որոնց թվում` Կրկնակի հարկման բացառման մասին կոնվենցիան և տնտեսական ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը: «Մենք աշխատելու ենք օրենսդրական դաշտի ընդլայնման շուրջ»,- վստահեցրել է նա:
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցությանը` ՀՀ նախագահը նշել է, որ այն որակական փոփոխություններ է կրել և ավելի կարգավորված է դառնում, մասնավորապես, Հայաստանն արդեն բանակցություններ է վարում ասոցատիվ պայմանագիր կնքելու շուրջ, ինչպես նաև աշխատանքներ են տարվում ազատ առևտրի մասին խորը և համապարփակ պայմանագրին միանալու նախագծի պատրաստման ուղղությամբ: Այդ կապակցությամբ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Սլովենիան, որն անցել է այդ ճանապարհը, կարող է իր փորձով կիսվել Հայաստանի հետ:

11 Октябрь 2010 - 14:49 AMT
Активизация экономических отношений между Арменией и Словенией создаст предпосылки для развития двусторонних отношений и в других сферах, считает президент РА Серж Саргсян. «Мы сегодня обсудили сотрудничество в экономической сфере и международные отношения. Активизация экономических отношений – это важное звено, которое сблизит наши народы и станет стимулом их развития и в других сферах», – сказал он 11 октября на совместной пресс-конференции со своим коллегой, президентом Словении Данило Тюрком. В форуме приняли участие порядка 40 словенских компаний из разных сфер, в том числе, из сферы торговли, туризма, строительства, электроэнергетики, сферы высоких и информационных технологий.
При этом глава армянского государства отметил, что отсутствие товарооборота между двумя странами является упущением властей, «невыполнением наших обязательств». Серж Саргсян добавил, что есть все предпосылки для увеличения товарооборота между двумя странами, а это в большой степени зависит от благополучия народа.
В 2009 году товарооборот между странами составил 9,5 млн долларов, при этом экспорт из Армении практически не осуществлялся. Из Словении в Армению импортировались фармацевтические товары, этиловый спирт, духи и косметика, эклектические приборы.
Президент РА также сказал, что в рамках стимулирования двусторонних экономических отношений, Армения приветствует приход словенских инвестиций на свой рынок.
Серж Саргсян сообщил, что в рамках официального визита президента Словении в Армению было подписано 4 документа, которые создают законодательные основы для расширения двустороннего сотрудничества, среди которых Конвенция об исключении двойного налогообложения и соглашение о сотрудничестве в экономической сфере. «Мы будем работать над расширением законодательного поля», – заверил он.
Касаясь международного сотрудничества, глава РА отметил, что оно пережило качественные изменения и становится более упорядоченным, в частности, Армения уже ведет переговоры о подписании ассоциативного договора, а также ведутся работы в направлении подготовки проекта присоединения к глубокому и всеобъемлющему договору о свободной торговле. В связи с этим Серж Саргсян отметил, что Словения, прошедшая этот путь, может поделиться своим опытом с Арменией.