12 Հոկտեմբեր 2010 - 11:12 AMT
2009թ. Երևանի կոնյակի գործարանն (ԵԿԳ) արտադրել է 2,9 մլն լիտր կոնյակ, ընդ որում 2 մլն 579 լիտրը արտահանվել է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԵԿԳ գլխավոր տնօրեն Արա Գրիգորյանը:
Ըստ նրա, առաքումների ծավալով առաջին տեղում ռուսական շուկան է, նրան հաջորդում է Ուկրաինան, հետո՝ Հայաստանն է, 4-րդ տեղում է Duty free-ն է, իսկ 5-րդ տեղում է Բելառուսը: Անդրադառնալով ուկրաինական շուկային՝ Արա Գրիգորյանն ասել է, որ վաճառնքերի առավելագույն ծավալը եղել է 2007-8-2008թթ.՝ 475 հազար լիտր, սակայն ճգնաժամի շրջանում ծավալները կրճատվեցին մինչև 430 հազար լիտր: «Այս տարի մենք մտադիր ենք վաճառել 450 հազար լիտր»,-հավելել է գլխավոր տնօրենը: Նա նշել է, որ ԱրԱրԱտ-ն Ուկրաինայում զբաղեցնում է բոլոր հայկական կոնյակների 60-65 տոկսը:
ԵԿԳ-ի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի ԱՄՆ-ի շուկան, այն համեմատելի չէ ՌԴ-ի ու Ուկրաինայի շուկաների հետ: Ինչ վերաբերում է Եվրոպային, ապա այստեղ առանձնակի տեղ է զբաղեցնում Գերմանիան: Դրական միտումներ են արձանագրվել նաև Հունգարիայում, Բուլղարիայում, Բելգիայում, Իտալիայում, Ֆրանսիայում, Չեխիայում: «Ամեն տարի աճն այստեղ ավելանում է 2-3 անգամ, մենք հուսով ենք, որ մի քանի տարի անց կկարողանանք խոսել այս շուկաների մասին, որպես հիմնականների»,-ասել է նա: Նոր շուկաների թվում Վիետնամն է, ուր առաքվել է շուրջ 3 հազար լիտր կոնյակ:

В 2009 году Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) произвел 2,9 млн литров коньяка, при этом 2 млн 579 тыс. литров было экспортировано, а остальная часть пошла на потребление местного рынка. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил исполнительный директор ЕКЗ Ара Григорян.
По его словам, по объему поставок лидером является российский рынок, за ним следует Украина, после – сама Армения, на 4 месте – Duty free, а на 5 месте – Белоруссия. Касаясь украинского рынка, Ара Григорян отметил, что максимальный объем продаж здесь был в 2007-2008 гг. – 475 тыс. литров, однако в период кризиса объемы сократились до 430 тыс. литров. «В этом году мы планируем продать 450 тыс. литров», – добавил Григорян. При этом он отметил, что АрАрАт занимает 60-65% от всей категории армянских коньяков, реализуемых в Украине.
Особое значение для ЕКЗ имеет рынок США, и он не сравним с рынками России и Украины, считает Ара Григорян. Что же касается европейских рынков, то особое место здесь занимает Германия, где осуществляются поставки в другие европейские страны. Положительные тенденции роста продаж отмечены в таких странах как Венгрия, Болгария, Бельгия, Италия, Франция, Чехия. «Каждый год рост здесь увеличивается в 2-3 раза, и мы надеемся, что через несколько лет сможем говорить об этих рынках, как об основных», – сказал он. Среди новых рынков, которые покорил АрАрАт в 2009 году – это Вьетнам, куда было поставлено 3 тыс. литров легендарного коньяка.