12 Հոկտեմբեր 2010 - 12:09 AMT
2011 թվականի հունվարի 1-ից կոնյակի բացթողնման գների ստորին եզրի սահմանման մասին Ռուսաստանի կառավարության որոշումը չի անդրադառնա ռուսական շուկայում հայկական կոնյակի դիրքորոշման վրա, հոկտեմբերի 12-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Երևանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ) գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը:
Ռուսալկոհոլկարգավորումը (ՌԱԿ) կոնյակի նվազագույն գների մասին հրամանագրի նախագիծ է պատրաստել: Վերջնական նվազագույն գները ՌԱԿ-ում խոստանում են ներկայացնել ամսվա վերջին, սակայն հիմա արդեն գերատեսչությունում հանգել են այն եզրակացությանը, որ արտադրողի բեռնման գինը չպետք է 0,5 լիտրի համար (երեք աստղ) 150-160 ռուբլուց քիչ լինի, մեծածախ գինը` 165-175 ռուբլուց ոչ պակաս, իսկ վերջնական գինը մանրածախ օղակում` առնվազն 190-210 ռուբլի: Մինչդեռ մեկ շիշ ԱրԱրԱտ կոնյակի նվազագույն մանրածախ գինը ռուսական տաղավարներում կազմում է 650 ռուբլի:
Ընդ որում, Արա Գրիգորյանը հաղորդել է, որ Հայաստանի խորհրդարանում նույնպես փորձում են նման օրենք առաջ տանել: «Այդ օրենքը քննարկվում է, սակայն առայժմ հայտնի չէ, թե ինչպիսի նվազագույն գին կսահմանվի»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով տեղական շուկայում «Հայկական կոնյակ» պիտակով վաճառվող խմիչքի էժան գներին` 1100-ական դրամ, գործադիր տնօրենը դրանք «կասկածելի» է անվանել, քանի որ անհնար է 110-130 դրամ/կգ-ով խաղող գնելու և ակցիզային հարկեր վճարելու դեպքում նման գնով կոնյակ վաճառել:
Մեկ շիշ եռաստղանի կոնյակի բացթողնման գինը ԵԿԳ-ում կազմում է 3000 դրամ, մանրածախ վաճառքի կետերում այդ գինը տատանվում է 3500-3700 դրամի միջև: Ընդ որում, նա ավելացրել է, որ այդ դասի կոնյակի վաճառքից ԵԿԳ-ն շահույթ չունի:

Решение правительства России установить нижний порог отпускных цен на коньяк с 1 января 2011 года не отразится на позиции армянского коньяка на российском рынке, заявил 12 октября на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор Ереванского Коньячного завода Ара Григорян.
Росалкогольрегулирование (РАР) подготовило проект приказа о минимальных ценах на коньяк. Окончательные минимальные цены в РАР обещают представить в конце месяца, однако уже сейчас в ведомстве пришли к выводу, что отгрузочная цена производителя не должна быть меньше 150-160 рублей за 0,5 литра (три звезды), оптовая цена — не меньше 165-175 рублей, а конечная цена в розничном звене — минимум 190-210 рублей. Наименьшая же розничная цена бутылки коньяка АрАрАт на российских прилавках составляет 650 рублей.
При этом Ара Григорян сообщил, что в парламенте Армении также пробуют продвинуть подобный закон. «Этот закон обсуждается, однако пока неизвестно, какая минимальная цена будет установлена», – сказал он.
Касаясь дешевых цен на напиток, который продается на местном рынке под этикеткой «Армянский коньяк» по 1100 драмов, исполнительный директор назвал их «сомнительными», поскольку невозможно, закупая виноград по 110-130 драмов/кг и платя акцизные налоги, продавать коньяк по такой цене.
Отпускная цена бутылки трехзвездочного коньяка на ЕКЗ составляет 3000 драмов, в точках розницы эта цена колеблется от 3500-3700 драмов. При этом он добавил, что с продажи коньяков этого класса ЕКЗ не имеет прибыли.