Նոյեմբերի 15-16-ին Փարիզում տեղի կունենա Սոցինտերնի խորհրդի հավաքը: Բաքվում կայացած Սոցինտերնի Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Սևծովյան տարածաշրջանի կոմիտեի նիստում առաջարկվել է, որ մինչ այդ Ադրբեջանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունն ու ՀՅԴ-ն իրենց առաջարկները ներկայացնեն ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, կոմիտեի համանախագահ Մարիո Նալբանդյանը: Ըստ նրա, եթե կողմերի առաջարկները համաձայնեցվեն, ապա Սոցինտերնը փաստաթուղթ կընդունի ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: «Մենք մեկ ամիս ունենք մեր առաջարկները նախապատրաստելու համար»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը նշել է, որ լավագույն դեպքում փաստաթուղթը կարող է վերաբերել երկու կուսակցությունների դիրքորոշումների մերձեցմանը, ինչն ընդունելի կլինի նաև Սոցինտերնի համար: «Մենք կներկայացնենք մեր առաջարկները, իսկ թե ինչպիսին կլինի արդյունքը, ժամանակը ցույց կտա»,-ասել է Մանոյանը՝ հավելելով, որ ադրբեջանական կողմը, հավանաբար, չի հասցնի նախապատրաստել իր առաջարկները, քանի որ առջևում խորհրդարանական ընտրություններն են: Նա հայտնել է նաև, որ կոմիտեի հերթական նիստը տեղի կունենա 2011թ. հունվարի ավարտին Ալմաթիում:

15-16 ноября в Париже пройдет собрание Совета Социнтерна, и в рамках регионального заседания комитета Социнтерна по Восточной Европе, Южному Кавказу и Черноморскому региону в Баку было сделано предложение, чтобы до этого собрания Социал-демократическая партия Азербайджана и АРФ Дашнакцутюн представили свои предложения по решению карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член Бюро АРФ Дашнакцутюн, сопредседатель комитета Марио Налбандян. По его словам, если предложения сторон будут согласованы, то будет принят документ Социнтерна по карабахскому конфликту. “У нас есть один месяц, чтобы подготовить свои предложения”, – сказал он.
В свою очередь руководитель Центрального офиса «Ай Дат» и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян заметил, что возможное принятие документа в лучшем случае может относиться к сближению позиций двух партий по поводу принципов урегулирования карабахского конфликта, что также будет принято со стороны Социнтерна. “Мы представим свое предложение, и каким будет результат, уже покажет время”, – сказал Маноян, добавив, что азербайджанская сторона, возможно, не успеет подготовить свое предложение, поскольку у них парламентские выборы.
При этом он сообщил, что очередное заседание комитета состоится в конце января 2011 года в Алма-Ате.