Նոյեմբերի 15-16-ին Փարիզում տեղի կունենա Սոցինտերնի խորհրդի հավաքը: Բաքվում կայացած Սոցինտերնի Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Սևծովյան տարածաշրջանի կոմիտեի նիստում առաջարկվել է, որ մինչ այդ Ադրբեջանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունն ու ՀՅԴ-ն իրենց առաջարկները ներկայացնեն ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, կոմիտեի համանախագահ Մարիո Նալբանդյանը: Ըստ նրա, եթե կողմերի առաջարկները համաձայնեցվեն, ապա Սոցինտերնը փաստաթուղթ կընդունի ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: «Մենք մեկ ամիս ունենք մեր առաջարկները նախապատրաստելու համար»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը նշել է, որ լավագույն դեպքում փաստաթուղթը կարող է վերաբերել երկու կուսակցությունների դիրքորոշումների մերձեցմանը, ինչն ընդունելի կլինի նաև Սոցինտերնի համար: «Մենք կներկայացնենք մեր առաջարկները, իսկ թե ինչպիսին կլինի արդյունքը, ժամանակը ցույց կտա»,-ասել է Մանոյանը՝ հավելելով, որ ադրբեջանական կողմը, հավանաբար, չի հասցնի նախապատրաստել իր առաջարկները, քանի որ առջևում խորհրդարանական ընտրություններն են: Նա հայտնել է նաև, որ կոմիտեի հերթական նիստը տեղի կունենա 2011թ. հունվարի ավարտին Ալմաթիում:

On November 15-16, Paris will host a Socialist International Committee meeting. Azerbaijan Social Democratic Party and ARF Dashnaktsutyun were offered to submit their suggestions on Karabakh conflict settlement within the framework of regional meeting of SI Committee for the CIS, the Caucasus and the Black Sea, ARF Dashnaktsutyun Bureau member Mario Nalbandian stated.
As he told a news conference in Yerevan, should the parties come to final agreement, a SI document on Karabakh issue will be adopted. “We have a month to prepare our suggestions,” he noted.
The head of Hay Dat Central Bureau Kiro Manoyan, in turn, pointed out that the document may bear relevance to approximation of the parties’ positions on Karabakh conflict settlement. “Parliamentary elections may prevent the Azeri side from preparing the offer in time,” he added.