13 Հոկտեմբեր 2010 - 12:11 AMT
Տեխնիկական անվտանգության ապահովման համար առաջին հերթին պատասխանատու է տնտեսվարող սուբյեկտի ղեկավարությունը: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի ղեկավար Աշոտ Պետրոսյանը;
Ըստ Պետրոսյանի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնը վերահսկողության գործառույթներ չունի, փոխարենը այն տարին մեկ անգամ տեխանվտանգության փորձաքննություն է անցկացնում երկրի առավել վտանգավոր օբյեկտներում: «Նման փորձաքննությունների ժամանակ մենք մատնանշում ենք այն թերությունները, որոնք պետք է շտկվեն»,-ասել է նա:
Պետրոսյանը նշել է, որ այն տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք կատարում են օրենքի պահանջները, խնդիրներ չունեն անվտանգության տեխնիկայի ապահովման հետ: Նա հայտնել է նաև, որ ամեն տարի դժբախտ պատահարների թիվը նվազում է: «Այս պահի դրությամբ նախարարությունում ձևավորվում է մի կառույց, որը կկարողանա վերահսկել տնտեսվարող սուբյեկտների տեխնիկական անվտանգության մակարդակը»,-ասել է Աշոտ Պետրոսյանը:

13 Октябрь 2010 - 12:11 AMT
В первую очередь в обеспечении технической безопасности ответственно руководство хозяйствующего субъекта. Об этом на встрече с журналистами заявил руководитель Национального центра технической безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Армении Ашот Петросян.
По словам Петросяна, Национальный центр технической безопасности не обладает функциями контроля, вместо этого в раз год он осуществляет экспертизу технической безопасности на наиболее опасных объектах страны. “В ходе проведения подобных экспертиз мы показываем существующие недостатки, которые должны быть ликвидированы руководством данных хозяйствующих субъектов”, – подчеркнул он.
По поводу ситуации с технической безопасностью в Армении, Петросян отметил, что те хозяйствующие субъекты, которые выполняют требования закона, не имеют проблем с обеспечением технической безопасности. Он сообщил, что с каждым годом в Армении сокращается число несчастных случаев. “На данный момент в Министерстве по чрезвычайным ситуациям формируется структура, которая будет наделена полномочиями вести контроль за уровнем технической безопасности хозяйствующих субъектов Армении”, – сказал Ашот Петросян.