«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի շահույթն ընթացիկ տարվա 9 ամսում կազմել է 3.9 մլրդ դրամ: «Եթե հաշվի առնենք անցյալ տարի դրամի արժեզրկման գործոնը, ապա շահույթի աճը հաշվետու շրջանում 2009-ի հունվար-սեպտեմբերի համեմատ կազմում է շուրջ 30 տոկոս, իսկ եթե վերցնենք զուտ ֆինանսական ցուցանիշը, ապա շահույթը կազմում է ավելի քան 200 տոկոս»,- ասել է «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Իրինա Սեյլանյանը: Նրա խոսքերով, վարկային ներդրումները հաշվետու շրջանում ավելացել են 32 տոկոսով` կազմելով 83 մլրդ դրամ տարեսկզբի 63 մլրդ դրամի փոխարեն: Ընդ որում, հիմնական ծավալը բաժին է ընկել իրավաբանական անձանց վարկավորմանը:
Իր հերթին, բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդն ավելացրել է, որ անցյալ տարի սպառողական վարկավորման շուկայից շատ բանկերի դուրս գալու պատճառը դրամի ցածր իրացվելիությունն էր և բարձր վարկային ռիսկը: «Մենք տարեսկզբից արագ տեմպերով վերականգնել ենք իրավաբանական անձանց վարկավորումը և ֆիզիկական անձանց հիփոթեքային վարկավորումը, և արդեն մոտ ժամանակները կվերսկսենք դրամով սպառողական վարկավորումը»,- ասել է նա:

Прибыль ЗАО «HSBC Банк Армения» за 9 месяцев текущего года составила порядка 3,9 млрд. драмов, сказала журналистам заместитель генерального исполнительного директора HSBC Банк Армения Ирина Сейланян.
«Если исключить элемент девальвации драма в прошлом году, то рост прибыли в отчетном периоде по сравнению с январем-сентябрем 2009 года составляет около 30%, а если взять чисто финансовый показатель, то прибыль составляет больше 200%», – добавила она. При этом, по ее словам, кредитные вложения за отчетный период увеличились на 32%, составив 83 млрд., против 63 млрд. в начале года. Причем основной объем пришелся на кредитование юридических лиц.
В свою очередь, генеральный исполнительный директор банка Астрид Клиффорд добавила, что причиной выхода многих банков из рынка потребительского кредитования в прошлом году стала низкая ликвидность драма и высокий кредитный риск. «Мы с начала годы быстрыми темпами восстановили кредитование юридических лиц и ипотечное кредитование физических лиц, и уже в самое ближайшее время восстановим потребительское кредитование в драмах», – добавила она.