ՀՀ կառավարությունը հոկտեմբերի 14-ի նիստին հաստատել է ԱՄՀ հետ կնքված համաձայնագիրը, որը նախատեսում է փոփոխություններ կատարել երկու կառույցների միջև ավելի վաղ ստորագրված համաձայնագրի մեջ:
Ւնչպես հաղորդել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, 2009-ի ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանին հաջողվել է արագացված կարգով ԱՄՀ-ից ներգրավել 202.4 մլն SDR stend-by դրույքով: Նրա խոսքերով, ընթացիկ տարվա հուլիսին ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը որոշում է ընդունել 74.8 մլն SDR (ավելի քան 100 մլն դոլար) Հայաստանի համար նախատեսված վարկի պայմանները փոխելու մասին: Միաժամանակ նախարարը նշել է, որ եթե նախկինում նրա սպասարկման համար նախատեսված էր 5 տարի, փոփոխությունների համաձայն մարման ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 10 տարի՝ 5 տարի արտոնյալ ժամկետով 0 տոկոս տոկոսադրույքով: «Դրանք աննախադեպ պայմաններ են պետպարտքի սպասարկման համար, իսկ նման վերաձևակերպման հետևանքով մեզ կհաջողվի տնտեսել 10-15 մլն դոլար»,- ասել է նախարարը:

Правительство Армении на заседании 14 октября одобрило подписание соглашение с Международным валютным фондом, которое предусматривает внесение изменений в ранее подписанное соглашение между двумя структурами.
Как сообщил министр финансов РА Тигран Давтян, в условиях кризиса в 2009 году Армении удалось в ускоренном порядке привлечь от МВФ в размере 202,4 млн. SDR по ставке stend-by. По его словам, в июле текущего года Исполнительный совет МВФ принял решения поменять условия для 74,8 млн. SDR (более 100 млн. долларов) из предусмотренного для Армении кредита. При этом министр отметил, что если прежде на его обслуживание было предусмотрено 5 лет, согласно внесенным изменениям срок погашения продлевается до 10 лет с 5-летним льготным периодом по 0%. «Это беспрецедентные условия для обслуживания госдолга, а в результате такой реструктуризации долга нам удастся сэкономить 10-15 млн. долларов», – подчеркнул главный финансист страны.