14 Հոկտեմբեր 2010 - 11:25 AMT
Այս տարի Արենի գյուղում հավաքել են 700 տոննա խաղող, հոկտեմբերի 14-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է գյուղապետ Ժիրայր Եղոյանը: Այդ գյուղում շուրջ 20 տեսակի խաղող է աճեցվում դեռ բրոնզե դարի ժամանակաշրջանից ի վեր, այդ թվում նաև «Արենի» տեսակի խաղող, որից պատրաստվում է հայերի սիրած «Արենի» գինին: Այսօր գյուղում գործում է 580 գյուղտնտեսություն և բնակվում է 1970 մարդ:
Ըստ Եղոյանի, 1 կգ բարձրորակ խաղողի գինը 200-220 դրամ է՝ կապված շաքարի պարունակության հետ: Վայոց ձորում գործող երկու գործարանները՝ «Արենին» ու «Արփա ալկոն» արդեն մթերել են համապատասխանաբար 200 և 150 տոննա խաղող: Անդրադառնալով մշակված խաղողի այգիներին՝ գյուղապետն ասել է, որ ավելացման միտում կա, և այսօրվա դրությամբ մշակվում է 150 հա նախկին 120 հա դիմաց:

В этом году в селе Арени (область Вайоц Дзор) собрали 700 тонн винограда, сообщил 14 октября на пресс-конференции в Ереване глава сельской администрации села Жирайр Егоян. В этом селе выращивают более 20 сортов винограда еще со времен бронзового века, среди которых особое место занимает именно сорт «Арени», из которого готовится любимейшее вино армян. На сегодняшний день село насчитывает 580 фермерских хозяйств, а проживает здесь 1970 жителей.
По словам Жирайра Егояна, цена за 1 кг высококачественного винограда составила 200-220 драмов, в зависимости от содержания в нем сахара. Действующие в области Вайоц Дзор два завода «Арени» и «Арпа Алко» уже закупили 200 тонн и 150 тонн винограда соответственно. Касаясь площади возведенных виноградных садов, глава сельской администрации села отметил, что намечена тенденция их увеличения, и на сегодняшний день уже возделывается 150 га против 120 га в прошлые годы.