14 Հոկտեմբեր 2010 - 14:03 AMT
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» և «Արժեթղթերի շուկայի մասին» ՀՀ օրենքներում լրացումներ կատարելու օրենքների նախագծերին։
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանի, սույն փաթեթը նպատակ ունի կարգավորել մասնագիտացված կազմակերպությունների կողմից ընկերության բաժնետերերի ռեեստրում ներառված տեղեկությունների թույլատրելի օգտագործման հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև արգելել բաժնետերերի անհատական տվյալներ բովանդակող տեղեկությունների տարածումը։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը սույն օրենքների փոփոխությունները կարևորել է այն հանգամանքով, որ մեր քաղաքացիներն այսուհետև կկարողանան իմանալ, թե ովքեր են բաժնետիրական ընկերությունների սեփականատերերը։ «Մեր պետությունը պարտավոր է համապատասխան միջավայր ապահովել, որպեսզի այդ տեղեկությունը բաց լինի բոլոր ձեռնարկությունների համար», – նշել է վարչապետը։

Правительство Армении на заседании 14 октября одобрило проекты внесения изменений в законы РА «Об акционерных обществах» и «О рынках ценных бумаг».
Как отметил министр финансов Армении Тигран Давтян, данные изменения упорядочивают вопросы использования информации, содержащейся в реестре владельцев специализированных организаций. «Это правительственное решение обеспечит прозрачность деятельности владельцев, поскольку носит антикоррупционных характер», – отметил он. При этом, по словам министра, в реестре не будет указана информация, содержащая определенные личные данные акционеров.
В связи с этим премьер-министр РА Тигран Саркисян сказал, что внесение изменений отныне позволит гражданам узнать, кто является владельцем акционерных обществ. «Наше государство обязано обеспечить соответствующую среду, чтобы эта информация была доступна для всех предприятий», – сказал глава правительства.