Վրաստանի նախագահը վերջերս հայտարարեց, թե 2003թ. աղքատության մակարդակը Վրաստանում 40 տոկոս էր, իսկ տվյալ պահին այն 18 տոկոս է: Ընդ որում ըստ վիճակագրական տվյալների, պետական նպաստներ է ստանում Վրաստանի 4,4 մլն բնակչության 1,8 մլն, այսինքն աղքատության մակարդակը երկրում շուրջ 40 տոկոս է: Նման տվյալներ են բերել վրաց փորձագետները Երևան-Մոսկվա-Կիև-Քիշնև-Թբիլիսի «Աղքատություն. ո՞րն է շեմը» թեմայով հեռուստակամրջի ժամանակ: Բացի այդ, Վրաստանում նվազագույն սպառողական զամբյուղը 71 դոլարի է հավասար, այն դեպքում երբ մեկ մարդու միջին եկամուտը կազմում է 57 դոլար, իսկ ըստ ՀԲ տվյալների Վրաստանի բնակչության 2/3 աղքատ է կամ ծայրահեղ աղքատ:
Միևնույն ժամանակ ՀԲ նախնական տվյալներով Հայաստանում աղքատության մակարդակը ընթացիկ տարում 28,7 տոկոս է, ընդ որում ծայրահեղ աղքատների թիվը 6,9 տոկոս է:
ՌԴ-ում բնակչության 13,6 տոկոսի եկամուտները ցածր են նվազագույն մակարդակից: Ուկրաինայում և Մոլդովայում աղքատութայն մակարդակը 26,4 տոկոս է:

15 Октябрь 2010 - 14:34 AMT
Президент Грузии недавно привел данные, что уровень бедности в стране в 2003 году составлял 40%, а на данный момент он составляет 18%. При этом по статистическим данным на учете по получению государственных пособий состоят 1,8 млн человек из 4,4 млн населения, то есть уровень бедности в стране составляет не менее 40%. Такие данные были приведены грузинскими экспертами в ходе видеомоста Ереван – Москва – Киев – Кишинев – Тбилиси на тему: «Бедность. Где порог?». Кроме того, в Грузии прожиточный минимум составляет $71, в то время как в среднем доход на одного человека составляет $57. А согласно данным Всемирного банка 2/3 населения страны составляют бедные и нищие.
В то же время по предварительным данным Всемирного банка уровень бедности в Армении в текущем году составит 28,7%, причем уровень крайней бедности составит 6,9%.
В России 13,6% населения получают доходы ниже прожиточного минимума (5625 руб. или $188), то есть 18 млн человек, против 25 млн в 2005 году. Уровень бедности на Украине и в Молдавии составляет 26,4%.