18 Հոկտեմբեր 2010 - 07:37 AMT
Երևանում բացվել է ֆինանսիստների և բանկիրների առաջին համահայկական խորհրդաժողովը: «Նման համաժողովները համախմբում են հայ ժողովրդին, միավորում Հայաստանի և սփյուռքի մասնագետներին, ամրապնդում հայրենիք-սփյուռք, սփյուռք-սփյուռք կապերը: Հատկապես հիմա, երբ 21-րդ դարը մշտապես մարտահրավերներ է նետում աշխարհին` ահաբեկչություն, պատերազմներ, բնական աղետներ, աղքատություն: Մեզ մոտ գործում են նաև տարածաշրջանային մարտահրավերներ: Մենք ունենք դեռ չլուծված ղարաբաղյան հիմնախնդիր: Մեր հասցեին անընդհատ հնչում են սպառնալիքներ: Մեզ մոտ գործում են ներքին մարտահրավերներ` կապված Հայաստանի բնակչության մտածողությունը փոխելու, քաղաքացիական և ժողովրդավարական ինստիտուտները կայացնելու, կառավարկան համակարգի արդյունավետությունը բարձրացնելու հետ»,- իր ողջույնի խոսքում ասել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նրա խոսքերով, բանկային համակարգն անկախ Հայաստանի ամենամեծ ձեռքբերումներից է: Երկիրը կայուն, զարգացած, գրագետ բանկային համակարգ ունի: «Ճգնաժամի ծանր իրավիճակում է ոչ միայն կառավարության ծրագիրը, այլ նաև կայուն բանկային համակարգն օգնեցին զերծ պահել հասարակությանը սոցիալական ցնցումներից»,- ավելացրել է նա: Սփյուռքի նախարարը նաև կոչ է արել բանկիրներին փոխանցել իրենց փորձը Հայաստանին և օգնել զարգացնել երկրի արտահանման և ներդրումային ծրագրերը: «Դուք կարող եք ձեր փոքր ավանդն ունենալ սփյուռքի խնդիրների լուծման մեջ, որովհետև նա ժամանակի հետ փոքրանում է և կորցնում իր հայկական դեմքը: Մենք պետք է աշխարհին ներկայանանք 10 մլն հայերի ձայնով և խոսքով»,- ասել է Հրանուշ Հակոբյանը:
Համաժողովի կազմապերպիչներն են ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, Կենտրոնական բանկը և Հայաստանի բանկերի միությունը: Համաժողովին մասնակցում են շուրջ 100 մասնագետ աշխարհի 10 երկրներից:

18 октября в Ереване открылась Первая всеармянская конференция банкиров и финансистов, организованная Министерством диаспоры РА совместно с Центральным банком и Союзом банков Армении. Целью конференции, в которой примет участие около 100 участников из 10 стран, является путем создания Всеармянского сообщества банкиров и финансистов способствовать активизации армянских специалистов в этой сфере.
«Подобные форумы сплачивают армянский народ. Объединяют специалистов из Армении и Диаспоры, укрепляют связи Родина-Диаспора, Диаспора-Диаспора. Особенно сейчас, когда 21-ый век все время бросает вызовы миру: терроризм, войны, стихийные бедствия, бедность. У нас также существуют региональные вызовы. Все еще нерешен вопросе Нагорного Карабаха. В наш адрес беспрестанно звучат угрозы. У нас существуют и внутренние вызовы, связанные с изменением образа мышления, становлением гражданских и демократических институтов, повышением эффективности системы управления», – сказала в своей вступительной речи министр Диаспоры Грануш Акопян.
По ее словам Банковская система является одним из главных достижений независимой Армении. У страны стабильная, развитая, грамотная банковская система. «В тяжелой кризисной ситуации не только программа правительства, но и стабильная банковская система помогла уберечь наше общество от социальных потрясений», – добавила она.
Министр Диаспоры призвала банкиров, собравшихся в Ереване передать свой опыт Армении и помочь развивать экспортную и инвестиционную политику страны. «Вы можете внести свой маленький вклад в решение задач Диаспоры, потому что она со временем уменьшается и теряет свое армянское лицо. Мы должны представиться миру голосом и словом 10 миллионов армян», – сказала Грануш Акопян.