18 Հոկտեմբեր 2010 - 08:19 AMT
Հայաստանի յուրաքանչյուր մարզ պետք է ունենա զարգացման իր մեխանիզմը, կարծում է Վայոց ձորի մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը: Հոկտեմբերի 17-ին Արենի գյուղում նշել են Գինու տոնը, որի կազմակերպիչներն են էկոնոմիկայի նախարարությունը և Արենի գյուղի գյուղապետարանը:
Նրա խոսքերով, Արենի գյուղը պատրաստ է կիսվել իր գինեգործությամբ այլ մարզերի և գյուղերի հետ, քանի որ այն հասել է որոշակի հաջողությունների խաղողի աճեցման և նրանից հայտնի «Արենի» գինու պատրաստման գործում: «Մենք ոգևորված ենք մեր հաջողություններով, քանի որ մեզ հաջողվել է հաղթահարել դժվարությունները և ապահովել գյուղի բնակիչների զբաղվածությունը»,- ասել է նա:
Իր հերթին, էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման կառավարման պետ Մեխակ Ապրեսյանը նշել է, որ Հայաստանի մարզերում նման փառատոները պետք է հետևողական բնույթ կրեն:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել գինու և պանրի համտես, ձիավարության մրցույթ, նկարների ցուցահանդես, տեղի վարպետները ծանոթացրել են հյուրերին կողովագործության, լավաշ թխելու արվեստի հետ:

Каждая область Армении должна иметь свой механизм развития, считает губернатор области Вайоц Дзор Сергей Багратян. 17 октября, в армянском селе Арени (область Вайоц Дзор) отметили Праздник вина, организаторами которого являются министерство экономики и сельская администрация села Арени.
По его словам, село Арени готово поделиться своим виноделием с другими областями и селами, поскольку оно достигло определенных успехов в выращивании винограда и изготовлении из него хорошо известного вина “Арени”. “Мы воодушевлены нашими успехами, поскольку нам удалось преодолеть трудности и обеспечить занятость жителей села”, – сказал он.
В свою очередь, начальник управления туризма и территориального экономического развития министерства экономики Армении Мехак Апресян заметил, что подобные праздники в областях Армении должны носить последовательный характер. При этом он добавил, что с точки зрения развития туризма планируется включить целый ряд национальных, традиционных праздников в тур- продукты с 2011 года, что позволит приезжающим туристам лучше познакомиться с культурным наследием армянского народа.
В частности, в рамках мероприятия состоялись дегустация вина и сыра, конкурс верховой езды, выставка картин, более того, местные мастера ознакомили гостей с искусством плетения корзин, выпечки лаваша, гаты и аришты.