18 Հոկտեմբեր 2010 - 09:11 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ձգտելու է 2010-ի տարեվերջին ապահովել բյուջեի հիմքում ընկած գնաճի ընթացիկ տարվա ցուցանիշը 4±1,5 տոկոսի մակարդակում, հավաստիացրել է ՀՀ ԿԲ ղեկավար Արթուր Ջավադյանը:
Նրա խոսքերով, եղել են որոշ արտաքին շոկեր` կապված ցորենի գների բարձրացման հետ, որոնք խիստ ազդել են Հայաստանում գնաճի տեմպերի վրա, «քանի որ մեր սպառողական զամբյուղում հացը և հացամթերքը զգալի մաս են կազմում»: Դրա հետ կապված` Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում հուլիս-օգոստոսի բերքահավաքի ժամանակ չի հաջողվել ապահովել աճ անցյալ տարիների մակարդակով: «Գյուղատնտեսության ոլորտում մենք խնդիրներ ենք ունեցել, և ուստի առկա է լուրջ գնաճ»,- ասել է նա:

18 Октябрь 2010 - 09:11 AMT
Артур Джавадян: Центробанк РА будет стремиться обеспечить плановый показатель инфляции по итогам года
Центральный банк Армении будет стремиться по итогам 2010 года обеспечить заложенный в госбюджете страны на текущий год показатель инфляции на уровне 4±1,5%, заверил глава ЦБ РА Артур Джавадян.
По его словам, были некоторые внешние шоки, связанные с повышение цен на пшеницу, которые сильно повлияли на темпы инфляции в Армении, «поскольку в нашей потребительской корзине хлеб и хлебопродукты занимают значительную долю». В связи с этим Артур Джавадян также отметил, что в сфере сельского хозяйства страны в самый разгар урожая июль-август не удалось обеспечить рост на уровне предыдущих лет. «В сфере сельского хозяйства у нас были проблемы, и поэтому есть серьезная инфляция», – отметил он.