18 Հոկտեմբեր 2010 - 09:12 AMT
ՀՀ ԿԲ նախագահ. Հայաստանը տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի վերածելու համար հարկավոր են արմատական փոփոխություններ և կադրեր
Դիլիջանում կառուցվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի տարածաշրջանային հետազոտական ու ուսումնական կենտրոնը, որտեղ կանցկացվեն սեմինարներ, խորհրդաժողովներ և ծրագրեր ոչ միայն Հայաստանի ֆինանսաբանկային համակարգի, այլ նաև տարածաշրջանային մասշտաբով: Այդ մասին Երևանում ընթացող բանկիների ու ֆինանսիստների համահայկական համաժողովում, որի կազմակերպիչներն են Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունը, Կենտրոնական բանկն ու Հայաստանի բանկերի միությունը, հայտարարել է ՀՀ ԿԲ ղեկավար Արթուր Ջավադյանը: Ըստ նրա, այդ ուղղությամբ արդեն պայմանավորվածություններ կան միջազգային, այդ թվում եվրոպական ու եվրասիական կառույցների հետ:
ՀՀ ԿԲ նախագահն ասել է, որ դա կլինի որպես ֆինանսական կենտրոնի Հայաստանի զարգացման առաջին քայլը: «Երբ համապատասխան օրենսդրական դաշտ ստեղծվի, կընտրվեն զարգացման հիմնական ուղղությունները»,-ասել է նա: Տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի վերածվելու համար Հայաստանին 3 տարի կպահանջվի:
Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ մինչ ճգնաժամը Ռուսաստանի, Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի 10-15 քաղաքներ հայտարարեցին նման կենտրոնների ստեղծման մասին, սակայն դրա համար հարկավոր են արմատական փոփոխություններ և կադրերի առկայություն:
Հայաստանը ֆինանսական կենտրոնի վերածելու համար հարկավոր է ազատականացնել տնտեսությունը: «Այդ ուղղությամբ կառավարության հետ համատեղ ծրագրեր են իրականացվում, մասնավորապես, կենսաթոշակային բարեփոխումները, պարտադիր ավտոապահովագրության ներդրումը, որի արդյունքում կստեղծվեն նոր ենթակառուցվածքներ և կզարգանա ֆինանսական շուկան»,-ասել է նա: ՀՀ ԿԲ ղեկավարը նշել է, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ֆինանսական շուկան 95 տոկոսով ներկայացված է առևտրային բանկերով ու զարգացման կարիք ունի:
Ինչ վերաբերում է բարեփոխումներին հարկային ոլորտում, ապա, ըստ նրա, այդ բարեփոխումները չեն կարող լուծել բոլոր խնդիրները, ավելին, արդեն որոշակի արտոնություններ են տրվել ինչպես ներդրողներին, այնպես էլ այն ընկերություններին, որոնք ցուցակում են անցել հայկական ֆոնդային բորսայում: «Առանց հարկերի հնարավոր չէ զարգացնել տնտեսությունը»,-ասել է Ջավադյանը:

18 Октябрь 2010 - 09:12 AMT
Глава ЦБ РА: Для становления Армении в региональный финансовый центр необходимы радикальные изменения и наличие кадровой базы
В Дилижане строится региональный исследовательский и обучающий центр Центрального Банка Армении, где будут проводиться всевозможные семинары, конференции и программы не только для финансово-банковской системы Армении, но и для региональных систем. Об этом в рамках проходящей в Ереване 17-19 октября первой всеармянской конференции банкиров и финансистов, организованной министерством диаспоры РА совместно с Центральным банком и Союзом банков Армении, сообщил глава ЦБ РА Артур Джавадян. По его словам, в этом направлении уже есть договоренности с международными структурами, в том числе европейскими и евразийскими.
В этом контексте председатель ЦБ РА подчеркнул, что это будет первый этап развития Армении в качестве регионального финансового центра. «После того, когда будет создано соответствующее законодательное поле, будет выбраны направления по которому он будет действовать», – добавил он. Для того, чтобы создать региональный финансовый центр, Армении потребуется как минимуму 3 года.
При этом Артур Джавадян отметил, что до кризиса 10-15 городов России и Европы, США объявили о создании подобных центров, но для этого необходимы радикальные изменения и наличие кадровой базы, а «объявлять об этом очень легко».
Для становления Армении в финансовый центр необходимо предпринять шаги, направленные на либерализацию экономики. «В этом направлении проводятся совместные с правительством программ, в частности, реализация пенсионных реформ и внедрение ОСАГО, что приведет к созданию новых инфраструктур и позволит развивать финансовые рынки», – сказал он. Глава ЦБ РА отметил, что на сегодняшний день финансовый рынок Армении на 95% представлен комбанками и нуждается в развитии.
Что же касается реформ в налоговой сфере, то по его словам, эти реформы не могут решить всех проблем, более того уже даны определенные привилегии как импортерам, так и компаниям, прошедшим листинг на армянской фондовой бирже. «Без налогов невозможно развивать экономику», – подчеркнул Артур Джавадян.