Հայաստանի Կենտրոնական բանկը արդեն զգալի քայլեր է ձեռնարկել բանկային համակարգի ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ, մասնավորապես, դոլարիզացիայի դեմ պայքարում, գտնում է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Հայաստանի բանկային համակարգի առջև ծառացած ամենալուրջ մարտահրավերներից է պայքարը դոլարիզացիայի դեմ: Արվել են լուրջ փոփոխություններ բանկային համակարգի կանոնակարգման ու կարգավորման ուղղությամբ, ներդրվել են նոր մեխանիզմներ»,-հոկտեմբերի 17-19-ը Երևանում ընթացող Բանկիրների ու ֆինանսիստների համահայկական խորհրդաժողովի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ ղեկավարը:
Այդ առնչությամբ, Ջավադյանն ընդգծել է, որ առևտրային բանկերի հետ համատեղ պետք է հաղթահարվեն բանկային համակարգում առկա ռիսկերը, այդ թվում նաև արտարժութային: «Մենք պետք է պայքարենք բարձր դոլարիզացիայի դեմ, քանի որ այն առաջացնում է առավել լուրջ ռիսկեր»,-հավելել է նա:

18 Октябрь 2010 - 09:41 AMT
Центральный банк Армении уже предприняли значительные шаги на пути сокращения рисков в банковской системе, в частности, по борьбе с долларизацией, считает глава ЦБ РА Артур Джавадян. «Одним из наших вызовов в банковской системе Армении является борьба с долларизацией. Были сделаны серьезные изменения в направлении ее упорядочивания и регулировании, были внедрены новые механизмы, внесены изменения в банковские нормативы», – сказал он в рамках проходящей в Ереване 17-19 октября первой всеармянской конференции банкиров и финансистов, организованной министерством диаспоры РА совместно с Центральным банком и Союзом банков Армении, сообщил глава ЦБ РА.
В связи с этим Артур Джавадян подчеркнул, что совместно с комбанками Армении должны быть преодолены возникающее в банковской системе риски, в том числе и валютные. «Мы должны бороться с высокой долларизацией, поскольку именно она вызывает высокие риски», – добавил он.