Ռուսաստանի հայերի միությունը (ՌՀՄ) ՌԴ-ի առաջատար հասարակական կազմակերպություններից է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՌՀՄ և Հայերի համաշխարհային կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանը: Նա հիշեցրել է, որ իր կազմակերպությունը գործում է արդեն 10 տարի շարունակ: «1999թ. մենք միավորեցինք Ռուսաստանի շուրջ 300 կազմակերպություններ, իսկ 2000թ. ստեղծվեց ՌՀՄ-ն, առանձնահատուկ տեղ է գրավում ռուսական իրականության մեջ և ներկա է ՌԴ կյանքի բոլոր կարևորագույն ոլորտներում»,-ասել է Աբրահամյանը:
«Մենք չափազանց կարևոր դեր ենք կատարում ՌԴ հայերի համախմբման, նրանց ինքնության պահպանման ուղղությամբ: Բոլոր հարցերում մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք Հայ առաքելական եկեղեցու հետ»,-ասել է Աբրահամյանը:
Արա Աբրահամյանը հավելել է նաև, որ ՌԴ հայերը ուժերի ներածին չափով օգնեցին հրդեհների մարմանը Ռուսաստանի տարածքում: «Եվ ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ մենք կհամագործակցենք Մոսկվայի ցանկացած նորընտիր քաղաքապետի հետ»,-ասել; է Արա Աբրահամյանը:

18 Октябрь 2010 - 09:43 AMT
Союз армян России (САР) является одной из передовых общественных организаций России. Об этом на заявил на пресс-конференции в Ереване заявил САР и Всемирного армянского конгресса (ВАК) Ара Абрамян. Он напомнил, что его организация действует уже 10 лет. «В 1999 году мы объединили около 300 армянских организаций России, а в 2000 году был создан САР, который занимает особое место в российской действительности, и присутствует во всех важных сферах жизни РФ», – сказал Абрамян.
«Мы делаем очень важное дело по консолидации армян России, сохранению их армянской идентичности, культуры, веры. И во всех вопросах мы активно сотрудничаем с Армянской Апостольской церковью», – отметил глава САР.
Ара Абрамян также отметил, что армяне РФ оказывали посильную помощь в тушении пожаров на территории России летом этого года. «И еще я должен подчеркнуть, что мы будем сотрудничать с любым новоизбранным мэром Москвы», – заметил Абрамян.