Հայաստանի կառավարության հաշվարկներով, 2011 թվականին երկրի պետբյուջեի եկամուտները կկազմեն մոտ 850 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 998 մլրդ դրամ: Ընդհանուր առմամբ հաջորդ տարի պետբյուջեի դեֆիցիտը չի գերազանցի 4%-ը: Այդ մասին ՀՀ Ազգային Ժողովում կառավարության կողմից ներկայացված «2011 թվականի Հայաստանի պետական բյուջեի մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտնել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, 2011 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ աճը կկազմի 4,6%: «Հաջորդ տարի մեզ համար ամենագլխավոր մարտահրավերներից մեկը գնաճի զսպումն է լինելու, որի ուղղությամբ վարկային և հարկա-բյուջետային քաղաքականություն կկիրառվի»,- ընդգծել է նախարարների գրասենյակի ղեկավարը:
Ինչպես նկատել է Սարգսյանը, 2011 թվականին պետբյուջեի հիմնական նպատակներն են երկրում երկարաժամկետ մակրոտնտեսական կայունության ապահովումը, տնտեսության դիվերսիֆիկացումը, որի շրջանակներում առաջին անգամ կներկայացվի կառավարության արդյունաբերական քաղաքականության տրամաբանությունը: «Մենք կխթանենք նաև հայկական արտադրանքի արտահանումը: Դրված նպատակին հասնելու համար մենք Զվարթնոց օդանավակայանը վերածում ենք ազատ տնտեսական գոտու, որպեսզի համաշխարհային ապրանքանիշերին գրավենք Հայաստան, տեղում իրականացնենք վաճառքն ու հայկական գյուղատնտեսական ապրանքի արտահանումը: Ընդհանուր առմամբ 2010 թվականի անկումից հետո, մեր հաշվարկներով, 2011 թվականին գյուղատնտեսության ոլորտի աճը կկազմի 10%»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Նա ավելացրել է նաև, որ կառավարության` բյուջեով նախատեսված հաջորդ նպատակը տուրիզմի զարգացումն է: Այդ համատեքստում, նրա խոսքով, համալիր ծրագրեր են իրականացվում, որոնցից մեկը Տաթևում ճոպանուղու բացումն էր:
Տիգրան Սարգսյանը հաղորդել է, որ 2011 թվականին կշարունակվեն բարեփոխումները մասնավորապես հարկային վարչարարության ոլորտում: «Այդ ոլորտում մենք կշարունակենք էլեկտրոնային համակարգ ներդնել, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք հարկատուի և հարկային ծառայության աշխատակցի միջև ուղղակի հաղորդակցությունը»,- նկատել է վարչապետը:

18 Октябрь 2010 - 14:12 AMT
По расчетам правительства Армении доходы госбюджета страны в 2011 году составят около 850 млрд драм, а расходы 998 млрд драм. В общей сложности дефицит госбюджета в следующем году не привысит 4%. Об этом в ходе обсуждения в Национальном Собрании РА представленного правительством законопроекта “О государственном бюджете Армении 2011 года” заявил премьер-министр РА Тигран Саркисян.
По словам Сракисяна, в 2011 году рост ВВП Армении составит 4,6%. “В следующем году одним из главных вызовов для нас будет сдерживание инфляции, в направлении которого будет применена кредитная и налогово-бюджетная политика”, – подчеркнул глава кабинета министров.
Как заметил Саркисян, основными целями госбюджета в 2011 году являются обеспечение долгосрочной макроэкономической стабильности в стране, диверсификация экономики, в рамках которой впервые будет представлена логика индустриальной политики правительства. “Мы будем стимулировать также экспорт армянских товаров. Для достижения поставленной цели мы превращаем аэропорт Звартноц в свободную экономическую зону, чтобы привлечь мировые брэнды в Армению, на месте осуществить продажу и экспорт армянских сельскохозяйственных продуктов. В общей сложности после спада в 2010 году, по нашим расчетам в 2011 году рост сферы сельского хозяйства составит 10%”, – сказал Тигран Саркисян. Он также добавил, что следующая цель правительства, предусмотренная бюджетом – развитие туризма. В этом контексте, по его словам, реализуются комплексные программы, одной из которых была открытие в Татеве канатной дороги.
Тигран Саркисян сообщил, что в 2011 году будут продолжены реформы, в частности, в сфере налогового администрирования. “В этой сфере мы продолжим внедрять электронную систему, чтобы минимизировать прямые контакты между налогоплательщиком и сотрудником налоговой службы”, – заметил премьер-министр.