18 Հոկտեմբեր 2010 - 15:10 AMT
Փորձագետ. Որպես տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն Հայաստանի ձևավորման առանցքային պահը նրա բրենդինգի մշակումն է
Հայաստանի` որպես տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի ձևավորվելու հարցը քննարկվել է Երևանում հոկտեմբերի 17-19-ը ֆինանսիստների և բանկիրների առաջին համահայկական համաժողովում: Ռուս փորձագետը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ նման խոսակցություններ ընթանում են նաև Մոսկվայում:
Նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է վերլուծել Սինգապուրի և Հոնկոնգի փորձը, որոնք իրենց տարածաշրջաններում ֆինանսական կենտրոններ են: «Ի՞նչ է արվում Ռուսաստանում և մասամբ Հայաստանում: Մենք սկզբից պաշտոնապես հայտարարում ենք, իսկ հետո մտածում ենք հետագա քայլերի մասին: Սկզբից պետք է անել` հիմք ունենալ, իսկ հետո գնալ առաջ»,- ասել է նա:
Խոսելով Հայաստանի` որպես ֆինանսական կենտրոն ձևավորվելու վրա ազդող թերությունների մասին, նա նշել է, որ Հայաստանում թույլ է պրոֆեսիոնալ ծառայությունների բազան, մասնավորապես, այն ընկերությունների համար, որոնք գալիս են այստեղ ցուցակում անցնելու համար:

Вопрос формирования Армении в качестве регионального финансового центра обсуждается на проходящей в Ереване 17-19 октября первой всеармянской конференции банкиров и финансистов, организованной Министерством диаспоры РА совместно с Центральным банком и Союзом банков Армении. Свое мнение по этому вопросы в беседе с журналистами выразил российский эксперт, отметив, что такие разговоры ведутся и в Москве. «Весь вопрос состоит в том, что мы здесь подразумеваем», – сказал он.
По его мнению, необходимо проанализировать опыт Сингапура и Гонконга, которые являются финансовыми центрами в своих регионах, и иcходить с этой точки зрения. «Что же делается в России и частично в Армении? Мы сначала декларируем, а потом думаем о дальнейших шагах. Надо сначала делать – иметь платформу, а потом связующими элементами идти вперед», – подчеркнул он.
Что же касается недостатков, влияющих на формирование Армении в качестве финансового центра, то в этой связи он отметил, что ключевым моментом является отношение к Армении – ее позиционирование, в том числе и брэндинг. «Законодательное поле есть, инфраструктура рыночная есть, биржа есть, однако слаба база профессиональных услуг, в частности, для тех компаний, которые придут сюда, чтобы пройти листинг», – добавил эксперт.