18 Հոկտեմբեր 2010 - 16:09 AMT
«Տռոյկա Դիալոգի» գործադիր տնօրենը հայկական ֆինանսական սեկտորին խորհուրդ է տալիս հավատալ երկարաժամկետ ամբիցիաներին
Հայ գործարարները չեն կարողանում հասկանալ չինացիներին, որոնք 200 տարով առաջ են մտածում, քանի որ չեն կարողանում հավատալ երկարաժամկետ նախագծերի իրագործման հստակությանը, գտնում է «Տռոյկա Դիալոգ» Խմբի գործադիր տնօրեն Գոռ Նահապետյանը: «Բոլոր այն ոլորտները, որտեղ հայ ձեռնարկատերերը հաջողության են հասել, ոչ երկարաժամկետ բիզնեսներ են, շատ քիչ են այն հայերը, որոնք երկարաժամկետ նախագծեր են ձեռնարկում»,- ասել է նա` ելույթ ունենալով հոկտեմբերի 17-ից 19-ը Երևանում ընթացող Բանկատերերի և ֆինանսիստների առաջին համահայկական խորհրդաժողովում, որը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից` Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ու Բանկերի միության հետ համատեղ:
Նրա խոսքով, Հայաստանում չափազանց զարգացած է կաշառակերությունը, ինչի պատճառով էլ ձեռնարկատերերը դժվարությամբ են հավատում, որ մարդիկ կարող են երկարաժամկետ նախագծեր իրականացնել ազնիվ, հիմնվելով ամբիցիաների վրա: Նման ամբիցիոզ նախագիծ է հանդիսանում «Տաթևի վերածնության» նախագիծը, որի գործարկումը սկսվեց հոկտեմբերի 16-ին «Տռոյկա Դիալոգի» աջակցությամբ: Այդ կապակցությամբ Գոռ Նահապետյանը հաղորդել է, որ «Տռոյկա Դիալոգը» մտադիր է մի խումբ գործարարների համար «Բլոուշեն ռազմավարության» հիմքեր անցկացնել, որը թույլ է տալիս միևնույն տարածքում ու միևնույն պայմաններով հետաքրքիր նախագծեր իրականացնել:
Անդրադառնալով Հայաստանի բանկային համակարգի զարգացմանն ու Համահայկական բանկի ստեղծմանը` Գոռ Նահապետյանը նշել է, որ իր հաճախորդների բազան սահմանափակվում է 1 մլն-ով: «Ոչ մի հայկական բանկ 20 տարվա ժամանակահատվածում Ռուսաստանում իմ բնակության ընթացքում ոչ մի ծառայություն չի առաջարկել: Եկեք Հայաստանն ավելի մեծ դարձնենք, դա էլ կլինի մեր հաճախորդների բազան: Համահայկական բանկը ոչ միայն գաղափար է, որը կապում է հայերին տեղեկատվական դաշտում, այլև ֆինանսական գործիք, որը կարող է օգնել այստեղ ծնունդ առնող նոր բիզնեսին ճեղքում կատարել»,- ընդգծել է «Տռոյկա Դիալոգի» գործադիր տնօրենը:

Армянские бизнесмены не могут понять китайцев, которые думают на 200 лет вперед, поскольку не могут поверить в честность реализации долгосрочных проектов, считает исполняющий директор Группы «Тройка Диалог» Гор Наапетян. «Все те сферы, где армянские предприниматели преуспели, – это не долгосрочные бизнесы, в частности, ювелирное дело, врачи, однако очень мало армян, которые делают длинные проекты», – сказал он, выступая на проходящей в Ереване 17-19 октября первой всеармянской конференции банкиров и финансистов, организованной Министерством диаспоры РА совместно с Центральным банком и Союзом банков Армении.
По его словам, в Армении сильно развита коррупция, в силу чего предпринимателям трудно поверить в то, что люди могут делать долгосрочные проекты честно, основываясь на амбициях. Подобным амбициозным проектом является проект «Возрождения Татева», запуск которого начался 16 октября при поддержке «Тройка Диалог». В связи с этим он сообщил, что «Тройка Диалог» намерена провести для группы бизнесменов основы «Блоушен стратегии», которая позволяет на одной и той же территории с одними и теми же условиями реализовать интересные проекты.
Касаясь развития банковской системы Армении и создания Всеармянского банка, Гор Наапетян отметил, что ее клиентская база ограничивается 1 млн человек. «Ни один армянский банк не предложил на протяжении 20 лет моего проживания в России ни одной услуги. Давайте сделаем Армению больше, это и будет наша клиентская база. Всеармянский банк – это не только идея, связывающая армян в информационном поле, но и финансовый инструмент, который может помочь новому бизнесу, зарождающемуся здесь, сделать прорыв», – подчеркнул исполняющий директор Группы «Тройка Диалог».