19 Հոկտեմբեր 2010 - 12:22 AMT
Հայաստանում գործարկվել է էներգահամակարգում տվյալների հավաքագրման և կարգավարական կառավարման SCADA համակարգը
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 19-ինԵրևանում ներկա է գտնվել Հայաստանի էներգահամակարգում տվյալների հավաքագրման և կարգավարական կառավարման SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) համակարգի գործարկման արարողությանը:
Ինչպես ողջույնի խոսքում հաղորդել է էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ՀՀ կառավարության և Միջազգային համագործակցության ճապոնական բանկի (JBIC) միջև (ներկայում` Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալություն) կնքված վարկային համաձայնագրի շրջանակներում Հայաստանին 5 մլրդ 399 մլն ճապոնական իէն (մոտ 56 մլն դոլար) է հատկացվել SCADA-ի առաջին փուլի իրականացման նպատակով: «Սա էներգետիկայի ոլորտում Երևանի ՋԷԿ-ի վրա նոր ժամանակակից շոգեգազային կոմբինացված ցիկլի շինարարության ծրագրից հետո ծավալով 2-րդ ծրագիրն է, որն իրականացվում է Ճապոնիայի հետ համատեղ»,- նշել է նախարարը: Գլխավոր էներգետիկը ներկայացրել է SCADA-ի առաջին փուլի իրականացման մանրամասները` ներառյալ աշխատանքները 220 կՎ լարվածությամբ 14 ենթակայաններում ու 12 արտադրող կայաններում: «Բոլոր ենթակայաններն ու կայանները Կարգավորման ազգային կենտրոնին են միացված ԷՀԼ-ներով, որոնց ընդհանուր երկարությունը կազմում է 450 կմ, ինչպես նաև 22 կմ ստորգետնյա օպտիկամանրաթելային մալուխով, որով տեղեկատվությունը բարձր արագությամբ և մեծ ճշգրտությամբ հաղորդվում է ԿԱԿ»,- ասել է նախարարը: Ընդ որում, Արմեն Մովսիսյանն ընդգծել է, որ SCADA-ի ներդրումը թույլ է տալիս ավելի արդյունավետ կերպով կառավարել ողջ էներգահամակարգը. համակարգի ռեժիմների, կայունության, կարճ միացումների ու այլ օպերացիաների հաշվարկներ կատարել օրական և տարեկան կտրվածքով, ինչպես նաև կանխատեսել բեռնվածությունն ու ԿԱԿ-ից իրականացնել առանձին օբյեկտներում տեղադրված էլեկտրական սարքավորումների դիստանցիոն կառավարումը:
SCADA համակարգի գործարկման արարողությանը մասնակցող Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասահարու Կոնոն իր հերթին ընդգծել է, որ այս նախագիծը հայ-ճապոնական բարեկամության և համագործակցության լավագույն օրինակներից մեկն է և մեծ նշանակություն ունի, քանի որ թույլ է տալիս հասնել էլեկտրականության կորուստների նվազեցման, ինչն իր հերթին կայունության կհանգեցնի երկրի էներգահամակարգում: «Մեր երկրների միջև երկար տարիներ լավ հարաբերություններ են առկա: Դրանք ամրապնդման համար մենք պատրաստ ենք այսուհետ ևս աջակցել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին»,- ասել է նա:

19 Октябрь 2010 - 12:22 AMT
С участием президента Армении Сержа Саргсяна, министра энергетики и природных ресурсов страны Армена Мовсисяна и посла Японии в Армении 19 октября в Ереване состоялась официальная церемония запуска программы генерации и обработки данных в энергетической системе SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition).
Как сообщил в приветственной речи Армен Мовсисян, в рамках подписанного между правительством Армении и Японским банком международного сотрудничества (JBIC) кредитного соглашения «Система электропередач и распределения» Армении было предоставлено 5 млрд 399 млн японских йен (порядка 56 млн долларов) на реализацию первого этапа проекта SCADA. «Это вторая по объему реализуемая с Японией программа в сфере энергетики после программы строительства нового современного парогазового энергоблока комбинированного цикла на Ереванской ТЭЦ», – отметил министр. Главный энергетик представил подробности реализации первого этапа SCADA, включающего работы на 14 подстанциях и 12 производящих станциях напряженностью в 220 кВ. «Все подстанции и станции подсоединены к Национальному центру регулирования ЛЭП общей протяженностью в 450 км, а также 22 км подземными оптико-волоконными кабелями, по которым информация на высокой скорости и с большой точностью передается в НЦР», – сказал министр. При этом Армен Мовсисян подчеркнул, что внедрение SCADA позволяет более эффективно управлять энергетической системой в целом: делать расчеты режимов системы, ее стабильности, коротких замыканий и других операций в ежедневном и годовом разрезе, а также прогнозировать загруженность и реализовать дистанционное управление установленных на отдельных объектах электрических устройств с НЦР.
В свою очередь посол Японии в Армении Масахару Коно подчеркнул, что данный проект имеет большое значение, поскольку позволяет сократить потери электричества, что в свою очередь приведет к стабильности в энергетической системе страны. «Между нашими странами существуют хорошие отношения на протяжении многих лет. Для их укрепления мы готовы поддерживать усилия Армении, направленные на развитие страны», – сказал он.