19 Հոկտեմբեր 2010 - 12:23 AMT
Ֆինանսիստների ու բանկիրների առաջին համահայկական խորհրդաժողովի արդյունքներով, որը կայացավ հոկտեմբերի 17-ից 19-ը Երևանում, հիմնադրվեց Ֆինանսիստների ու բանկիրների համահայկական ասոցիացիան: Ասոցիացիայի կազմում ընդգրկվել են ֆինանսիստներ Սփյուռքից և Հայաստանի նախարարությունների, Կենտրոնական բանկի ու Հայաստանի Բանկերի միության ներկայացուցիչներ:
Հայաստանի Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հաղորդել է, որ ասոցիացիան իրենից ներկայացնելու է հասարակական կազմակերպություն, որը միավորելու է Սփյուռքի պրոֆեսիոնալներին:
«Ասոցիացիան բացահայտելու է Սփյուռքի հայ ֆինանսիստների ներուժը և այն ուղղելու է Հայաստանի զարգացմանը»,- ասել է Հայաստանի Բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Արարատ Ղուկասյանը` ավելացնելով, որ Ասոցիացիայի կազմակերպչական հարցերը կստանձնի ՀԲՄ-ն:
Բացի դրանից, Արարատ Ղուկասյանը հաղորդել է, որ 2011 թվականին լիբանանցի բանկիրների նախաձեռնությամբ Լիբանանում աշխատանքային փորձի փոխանակման համար Հայաստանից և Լիբանանից բանկիրների հանդիպում կկազմակերպվի:

19 Октябрь 2010 - 12:23 AMT
По итогам первой всеармянской конференции финансистов и банкиров, которая прошла в Ереване с 17 по 19 октября, была учреждена Всеармянская ассоциация финансистов и банкиров. В ассоциацию вошли финансисты из Диаспоры и представители министерств Армении, Центрального банка и Союза банков Армении.
Министр Диаспоры Армении Грануш Акопян сообщила, что ассоциация будет представлять собой неправительственную организацию, которая будет объединять профессионалов из Диаспоры.
«Ассоциация будет раскрывать потенциал армянских финансистов из Диаспоры и направлять его на развитие Армении», – сказал председатель Союз банков Армении (СБА) Арарат Гукасян, добавив, что организационные вопросы Ассоциации СБА возьмет на себя.
Кроме этого, Арарат Гукасян сообщил, что по инициативе ливанских банкиров в 2011 году в Ливане для обмена опытом работы пройдет встреча банкиров из Армении и Ливана.