«Հետխորհրդային տարածքում, մասնավորապես, Ռուսաստանում և Հյուսիսային Կովկասում, հայկական համայնք չկա, կան փոքր հայկական միություններ: Այդ մասին «Սարդարապատ» շարժման կողմից նախաձեռնած այլընտրանքային խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հարցերով նիստում ասել է «Անիվ» ամսագրի (հրատարակվում է Ռուսաստանում և Բելառուսում) խմբագիր Կարեն Աղեկյանը: Նրա խոսքերով, հիմնականում գործարարներն իրենց բիզնեսն ապահովելու համար շփման մեջ են մտնում երկրի իշխանությունենրի հետ և իրենց վրա պատասխանատվություն են վերցնում հայկական համայնքի «ճիշտ պահվածքի» համար: Մասնավորապես, խոստանում են, որ համայնքը քաղաքականապես ակտիվ չի լինի, հատկապես ապրիլի 24-ին:
Միաժամանակ Աղեկյանը նշել, է որ Հյուսիսային Կովկասում հայերի միայն 40 տոկոսն է կարծում, որ պատկանում է ՀԱԵ-ին, մոտավորապես նույնքանը կարծում է, որ պատկանում է Ռուս ուղղափառ եկեղեցուն: Նրա խոսքերով, հիմնականում այդպես են կարծում մարդիկ, որոնք վերջերս են լքել իրենց հայրենիքը:
Կարեն Աղեկյանը նաև խոսել է հայկական դպրոցների բացակայության մասին, որտեղ ուսուցանում են հայոց լեզու: «Նախկինում Ռուսաստանում գործում էր 10-12 դպրոց, որտեղ դասավանդում էին հայոց լեզու, հիմա դա էլ չկա, չկա նաև պահանջարկ»,- նշել է նա և հավելել, որ տեղեկությունն այն մասին, որ Ռուսաստանի տարածքում բնակվում է շուրջ 1 մլն հայ, չի համապատասխանում իրականությանը:

20 Октябрь 2010 - 09:05 AMT
Карен Агекян считает не соответствующей действительности информацию о том, что в России проживает около миллиона армян
На постсоветском пространстве, в частности, в России и на Северном Кавказе нет армянской общины, есть маленькие армянские сообщества. Об этом на заседании комиссии по вопросам внешней политики альтернативного парламента, инициированного движением «Сардарапат», заявил редактор журнала «Анив» (издается в России и Белоруссии) Карен Агекян. По его словам, в основном бизнесмены, чтобы обезопасить свой бизнес, входят в контакт с властями стран, и берут на себя ответственность за «правильное поведение» армянской общины. В частности, даются обещания, что община не будет политически активна, особенно 24 апреля.
При этом Агекян сказал, что на Северном Кавказе лишь 40% армян считает, что принадлежит к Армянской Апостольской Церкви, примерно столько же считают, что принадлежат к Русской Православной Церкви. По его словам, в основном так считают люди, которые недавно покинули свою родину.
Карен Агекян также указал на отсутствие армянских школ, в которых обучают армянскому языку. «Раньше в России действовало 10-12 школ, где преподавали армянский язык, сейчас и этого нет, нет и спроса», – отметил он. Он также добавил, что информация о том, что на территории России проживает около миллиона армян, не соответствует действительности