«Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ի վարկային պորտֆելը առաջին 9 ամիսների արդյունքում ավելացել է 7,5 մլրդ դրամով, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է բանկի գործադիր տնօրեն Ավետիս Բալոյանը: «Այսօրվա դրությամբ վարկային պորտֆելը կազմում է 34 մլրդ դրամ, իսկ տարեվերջին այն կհասնի 37 մլրդ դրամի»,-ասել է նա:
Ընդ որում, նա նշել է, որ վարկավորման գործընթացը բավական ակտիվացել է վերջին ժամանակներս, և հույս կա, որ «Ինեկոբանկը» նույնիսկ կգերակատարի իր նախատեսած ցուցանիշը:
Անդրադառնալով վարկային պորտֆելի կառուցվածքին, գործադիր տնօրենն ասել է, որ 50 տոկոսը բաժին է ընկնում փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանը:
Հոկտեմբերի 20-ին Երևանում «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ն և ՎԶԵԲ-ը 17 մլն դոլար ընդհանուր գումարի վարկային համաձայնագիր են կնքել, որոնցից 11 մլն դոլարը կհատկացվի ՓՄՁ-ների զարգացմանը, իսկ մյուս մասը՝ խոշոր բիզնեսի ֆինանսավորմանը: «Ինեկոբանկի» կողմից համաձայանգիրը ստորագրել է Ավետիս Բալոյանը, իսկ ՎԶԵԲ-ի կողմից, ՎԶԵԲ-ի գլխավոր բանկիր Ելենա Տոննոն:

20 Октябрь 2010 - 11:30 AMT
«Инекобанк» планирует довести размер своего кредитного портфеля до 37 млрд драмов по итогам текущего года
Кредитный портфель ЗАО «Инекобанк» по итогам первых 9 месяцев увеличился на 7,5 млрд драмов, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор банка Аветис Балоян. «На сегодняшний день кредитный портфель банка составляет 34 млрд драмов, а по тогам года мы планируем довести его до 37 млрд драмов», – сказал он.
При этом он отметил, что процесс кредитования со стороны банка достаточно активизировался за последнее время, и есть надежда, что «Инекобанк» даже перевыполнит свой плановый показатель.
Касаясь структуры кредитного портфеля банка, исполнительный директор сказал, что 50% приходится на сферу малого и среднего бизнеса.
20 октября в Ереване состоялось подписание кредитного соглашения между ЗАО «Инекобанк» и Европейским банком реконструкции и развития (EBRD) на общую сумму в $17 млн, из которых $11 млн будет направлено на развитие МСБ, а остальная часть – на финансирование крупного бизнеса. Со стороны «Инекобанка» соглашение подписал генеральный директор банка Аветис Балоян, а со стороны EBRD – ответственный представитель международной структуры по переговорам с «Инекобанком», главный банкир EBRD Елена Тонно.