20 Հոկտեմբեր 2010 - 11:56 AMT
Հայաստանում Microsoft learning gateway պլատֆորմի ստեղծման ակտիվ փուլը կսկսվի 2011թ. հունվարին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Microsoft հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը, պիլոտային ծրագրին արդեն մասնակցում է 10 դպրոց: «Դա կլինի խոշոր կենտրոնացված պորտալ ՀՀ կրթության ողջ համակարգի համար, որտեղ յուրաքանչյուր դպրոց հնարավորություն կունենա ստեղծել իր ռեսուրսները՝ ինչպես բաց, այնպես էլ փակ: Իսկ ծրագրի գլխավոր նպատակն է աջակցել Հայաստանի մարզերի դպրոցներին»,-ասել է Բարսեղյանը:
Նա նշել է նաև, որ նախագծի շրջանակներում, ծնողները հնարավորություն կունենան հետևել երեխաների առաջադիմությանը, աշակերտները կկարողանան մասնակցել տեսադասերի, իսկ տեսախորհրդակցությունների համակարգի միջոցով ուսուցիչները կկարողանան իրենց փորձը փոխանակել: Պլատֆորմի տեղադրումը ներքին հոսթինգի վրա թույլ կտա առավել անվտանգ ու մատչելի դարձնել պլատֆորմի աշխատանքը:
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության հետ համատեղ: Ռեսուրսի հայալեզու կրթական կոնտենտը կկազմվի Հայաստանի լավագույն ուսուցիչների մասնակցությամբ: Microsoft-ը կրթական ծրագրեր է իրականացնում ողջ աշխարհում և արդեն 1 մլրդ դոլար է ներդրել այդ ոլորտում:
Այդ նախագծից բացի, ՀՀ կրթության նախարարությունը աշխատանքներ է տանում պետական կրթական ինտերնետ-պլատֆորմի ստեղծման ուղղությամբ ՀԲ շրջանակներում: «Մենք արդեն բանակցում ենք արտերկրի առաջատար ծրագրավորողներից մեկի հետ այդ ռեսուրսի ստեղծման համար»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:

Активный этап реализации проекта по созданию в Армении образовательной платформы Microsoft learning gateway начнется в январе 2011 года. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор армянского представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян, в пилотной программе уже задействованы 10 школ. «Это будет крупный централизованный портал для всей системы образования Армении, где каждая школа получит возможность создавать свои ресурсы – как открытые, так и закрытые. Главная же цель – содействовать школам регионов Армении», – сказал Григор Барсегян.
Он также отметил, что в рамках проекта, в частности, родители получат возможность следить за успеваемостью детей, ученики смогут принять участие в видеоуроках в режиме реального времени, а с помощью системы видеоконференций учителя будут обмениваться опытом. Размещение платформы на внутреннем хостинге позволит сделать работу платформы более безопасной и доступной.
Проект осуществляется совместно с Министерством образования и науки Армении. Армяноязычный образовательный контент ресурса будет подготовлен лучшими учителями Армении. Корпорация Microsoft во всем мире реализует образовательные программы и уже инвестировала в эту сферу до $1 млрд. Образовательная платформа Microsoft learning gateway – комплексное решение, объединяющее всех участников учебного процесса (студентов, преподавателей, родителей, администрацию) в едином информационно-образовательном портале учебного заведения.
Помимо данного проекта, Министерство образования РА ведет работы по созданию государственной образовательной интернет-платформы в рамках кредитной программы ВБ. “Мы уже ведем переговоры с одним из ведущих программистов из-за рубежа для создания данного ресурса”, – сказал в беседе с журналистами министр образования и науки РА Армен Ашотян.