Միջազգային զբոսաշրջային քարտեզում հայտնվել է աշխարհում ամենաերկար ճոպանուղին: Այդ մասին հոկտեմբերի 21-ին կառավարության նիստում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, այն դարձել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության արդյունքը:
«Դուք գիտեք, որ այդ նախագիծն իրագործվում է Հայաստանի Ազգային մրցունակություն հիմնադրամի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Ես ուրախ եմ, որ համագործակցության կողմերից մեկը ՀԱԵ-ն է, որի ջանքերով «Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամին հաջողվել է հավաքել բավական միջոցներ այդ նախագիծն իրականություն դարձնելու համար»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը ֆինանսավորել է նախագիծը ենթակառույցների ձևավորման և PR անցկացնելու առումով: «Մենք ակնկալում ենք, որ Եվրոնյուսը կհեռարձակի «Տաթևի վերածնունդ» նախագծի և ճոպանուղու գործարկման հոլովակները»,- ասել է նա:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է բարերար Ռուբեն Վարդանյանի անձնական ներդրումը նախագծի իրագործման գործում, ասելով, որ «այդ օրինակը պետք է վարակիչ լինի մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների համար»: «Մենք կարող ենք իրագործել նման լայնածավալ նախագծեր առաջիկա երեք տարիներին մասնավոր հատվածի և պետական հատվածի միջև համագործակցության շրջանակներում, ինչը թույլ կտա բարելավել բիզնես-միջավայրը և բարենպաստ պայմաններ ստեղծել Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար»,-ասել է վարչապետը:

На международной туристической карте появилось самая длинная канатная дорога в мире. Об этом на заседании правительства 21 октября заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. По его словам, она стала результатом сотрудничества государство-частный сектор.
«Вы знаете, что этот проект реализуется Фондом национальной конкурентоспособности Армении и под высоким патронажем президента страны Сержа Саргсяна. И я рад, что одной из сторон сотрудничества выступает армянская апостольская церковь, усилиями которой фонду «Возрождение Татева» удалось собрать достаточно средств, чтобы этот проект стал реальностью», – сказал глава правительства.
При этом он, отметил, что правительство РА профинансировало проект в плане формирования инфраструктур и проведения PR-кампаний. «Мы ожидаем, что Евроньюс будет транслировать ролики запуску проекта «Возрождение Татева» и самой длинной канатной дороги», – сказал он.
Тигран Саркисян отметил личный вклад мецената Рубена Варданяна в реализацию проекта, сказав, что «этот пример должен быть заразительным для представителей нашего частного сектора». «Мы сможем реализовать подобные широкомасштабные проекты в ближайшие три года в рамках сотрудничества как частного сектора, ФНКА, так и госсектора, что позволит улучшить бизнес-среду и создать благоприятные условия для развития туризма в Армении», – подчеркнул премьер.