Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրված մեծ անկումը կհաջողվի հաղթահարել հավկիթի և անասնաբուծական արտադրանքի ծավալները մեծացնելու հաշվին, կարծում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: Նախարարության տվյալներով, արդեն հաջողվել է արտահանել 57 000 գլուխ անասուն: Համաձայն Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնապես հրապարակված տվյալների, 2010-ի հունվար-սեպտեմբերին գյուղատնտեսության ոլորտում անկումը կազմել է 17.9 տոկոս:
Ինչպես նշել է նախարարը, ելույթ ունենալով ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում, նախարարության կողմից անցկացված վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ նման անկումը, հիմնականում, պայմանավորված է տարեսկզբի բնակլիմայական պայմաններով, որոնք ազդել են բուսական արտադրանքի վրա: «Այս տարի մեզ հաջողվել է հավաքել ընդամենը 30 000 տոննա պտուղ 2009-ի 161 000-ի փոխարեն»,- ասել է նա: Այս տարի հավաքված բանջարեղենի բերքի ընդհանուր ծավալները համապատասխանում են անցյալ տարվա ցուցանիշին, միաժամանակ կարտոֆիլի բերքը կազմել է 500 000 տոննա 2009-ի 600 000 տոննայի փոխարեն:

Зафиксированный высокий спад в сфере сельского хозяйства Армении удастся преодолеть за счет увеличения производства яиц и животноводческой продукции, считает министр сельского хозяйства Герасим Алавердян. По данным министерства уже удалось экспортировать 57 000 голов. Согласно опубликованным официальным данным Национальной статистической службы Армении спад в январе-сентябре 2010 года в сфере сельского хозяйства составил 17,9%. Темпы спада в сельскохозяйственной сфере в месячном разрезе замедлились на 0,1 процентных пункта.
Как отметил Герасим Алавердян, выступая в пресс-центре правительства РА, по итогам проведенного министерством анализа, выяснилось, что подобный спад, в основном, обусловлен природно-климатическими условиями в начале года, которые оказали значительное влияние на производство растительной продукции. «В этом году нам удалось собрать всего лишь 30 000 тонн плодовых против 161 000 тонн за 2009 год», сказал он. Общие объемы урожая, собранных в этом году овощей, практически соответствует прошлогоднему показателю, при этом урожай собранного картофеля составил 500 000 тонн против 600 000 тонн в 2009 году.
Среди положительных показателей сельскохозяйственного урожая Герасим Алавердян отметил объемы закупа винограда – 32 000 тонн.