Հայաստանի 2011թ. բյուջեն լավագույնը չէ երկրի պատմության մեջ, այն չի կարող որևէ սկզբունքային խնդիր լուծել, գտնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: «Հաջորդ տարվա ավարտին Հայաստանի քաղաքացիներն ավելի երջանիկ չեն դառնա, իսկ մարդիկ, որոնք չեն կարող հաշտվել մեր իրողությունների հետ, երջանկություն կորոնեն արտերկրում, քանի որ հայրենիքը չի կարող կյանքի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծել»,-ասել է նա:
Ըստ Ասատրյանի, 2011թ. բյուջեով կրթության ոլորտի ծախսերը կկրճատվեն 14,5 տոկոսվ, իսկ գյուղատնտեսության ոլորտի համար՝ 42,4 տոկոս: Բացի այդ, սոցիալական ծախսերը կավելանան ընդամենը 7,7 տոկոսով, այն դեպքում, երբ գնաճը 9 ամսվա արդյունքում կազմում է 7,8 տոկոս: «Դա նշանակում է, որ կենսաթոշակառուները ավելի լավ չեն ապրի, այլ առնվազն 0,1 տոկոսով ավելի վատ կապրեն»,-ասել է նա:
Ասատրյանը գտնում է նաև, որ կենսաթոշակային բարեփոխումները Հայաստանում ձախողվել են, ինչպես բազմաթիվ այլ խնդիրներ, որոնք ծառացած են ներկա իշխանությունների առջև: «Որոշվեց, որ ընթացիկ տարում կընդունվեն բոլոր համապատասխան օրենքները, իսկ 2011թ. կսկսեն գործել կուտակային հիմնադրամները, կգործեն պարտադիր ու կամավոր կենսաթոշակային համակարգերը: Քննարկումների արդյունքում պարտադիր համակարգը հետաձգվեց 3 տարով, այսինքն արմատական բարեփոխումները հետաձգվեցին, քանի որ մեր կառավարությունն ի զորու չէ լուրջ խնդիրներ լուծել»,-ասել է ԿԳ նախկին նախագահը:

21 Октябрь 2010 - 09:41 AMT
Госбюджет Армении на 2011 год является далеко не лучшим в истории страны, и он не может решить какую-либо принципиальную задачу, считает экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. «К концу следующего года граждане Армении счастливее не станут, а люди, которые не могут смириться с нашими реалиями, будут искать его за рубежом, так как Родина не может создать благоприятные условия для жизни», – сказал он.
По словам Асатряна, согласно бюджету на 2011 год расходы на сферу образования сократятся на 14,5%, а на сферу сельского хозяйства – на 42,4%. Кроме этого, социальные расходы будут увеличены всего на 7,7%, при том, что инфляция уже по итогам 9 месяцев текущего года составляет 7,8%. «Это значит, что пенсионеры будут жить не лучше, а хуже, по меньшей мере, на 0,1%», – добавил он.
Асатрян также считает, что пенсионные реформы в Армении провалены, также как и многие другие задачи, стоящие перед нынешними властями. «Было решено, что в текущем году примут все соответствующие законы, и с 2011 года начнут работать накопительные фонды, и начнут действовать обязательные и добровольные пенсионные системы. В результате обсуждений обязательная система была отложена на 3 года, то есть коренные реформы отложили, так как наше правительство не в состоянии решить серьезные задачи»,- сказал экс-председатель ЦБ.