22 Հոկտեմբեր 2010 - 07:54 AMT
Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմինը ներկայացրեց 2010-2012թթ. իր գործունեության հավակնոտ ռազմավարությունը
Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՀ) հոկտեմբերի 22-ին Երևանում ներկայացրել է 2010-2012թթ. միջնաժամկետ ռազմավարական ծրագիրը, որի մշակմանը մասնակցել են ինչպես միջազգային կառույցներ, պետական հատվածը, այնպես էլ սպառողների իրավունքների պաշտպանության ՀԿ-ներ: «Մեր երկրում անհրաժեշտություն կա փոխել մրցունակ միջավայրը ոչ թե կարճաժամկետ միջոցառումների, այլ հիմնարար փոփոխությունների հաշվին, որոնք կարգավորում են այդ միջավայրը»,- ասել է ՏՄՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Արտակ Շաբոյանի խոսքերով, ռազմավարության մեջ զգալի տեղ է հատկացվում բնակչության տեղեկացվածության հարցին, ինչը թույլ կտա Հայաստանում ձևավորել բարեխիղճ մրցունակության միջավայր:
Իր հերթին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը նշել է, որ մշակվող փաստաթուղթն ուղղված է Հայաստանի շուկայում մրցունակության պայմանների բարելավմանը: «Մենք պատրաստ ենք աջակցել նման նախաձեռնություններին, բայց ամենագլխավորն այն է, որ այդ փաստաթուղթը հասանելի լինի հասարակության լայն շերտերին»,- ասել է նա:
«Մի կողմից, սա հավակնոտ փաստաթուղթ է, մեկ այլ կողմից` իրագործվող»,- հայտարարել է Հայաստանում GTZ ղեկավար Ջեյմս Մակբեթը: Նրա կարծիքով, 2010-2012թթ. ռազմավարական ծրագիրը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես ներդրողների, այնպես էլ շահառուների և սպառողների համար:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении 22 октября в Ереване презентовала среднесрочную стратегическую программу на 2010-2012 гг., в разработке которой принимали участие как международные структуры, госсектор, так и общественные организации по защите прав потребителей. «В нашей стране есть необходимость изменения конкурентной среды не за счет краткосрочных мероприятий, а за счет фундаментальных изменений, регулирующих эту среду», – сказал председатель ГКЗЭК Артак Шабоян.
Глава антимонопольного органа представил основные направления стратегии и мероприятия их достижений, в частности, изменение законодательного поля, повышение процесса управления ресурсами, в том числе и техническими, развитие институциональных возможностей, улучшение внутригосударственного сотрудничества и сотрудничества с международными структурами. По словам Артака Шабояна, значительное место в стратегии отведено повышению информированности населения, что позволит сформировать в Армении культуры добросовестной конкуренции.
В свою очередь глава ереванского офиса ОБСЕ Сергей Капинос отметил, что разработанный документ является комплексным и направлен на улучшение условий конкуренции на рынке Армении. «Мы готовы содействовать подобным инициативам, но самое главное, чтобы этот документ был доступен широки слоям общества», – подчеркнул он. При этом Сергей Капинос добавил, что после утверждения стратегии, дальнейшие шаги правительства страны должны быть направлены на ее реализацию.
«С одной стороны, это амбициозный документ, но с другой – реализуемый», – заявил руководитель GTZ в Армении Джеймс Макбет, высоко оценив четкость сформированных в нем задач, поставленных перед антимонопольным органом Армении. По его мнению, стратегическая программа на 2010-2012 гг. имеет важное значение, как для инвесторов, так и для бенефициариев и потребителей.