Հայաստանի տնտեսության մեջ առկա են հակասական միտումներ. նկատվում է որոշ ակտիվացում, սակայն այն կապված է ոչ թե ներքին ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, այլ համաշխարհային շուկայում հումքի բարձր գների հետ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տնտեսական հարցերի գծով խորհրդական, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը:
«Աճ է գրանցվել արդյունաբերության ոլորտում: Լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտի ակտիվացման հետ է կապված նաև աճը էներգետիկայի ոլորտում՝ 17 տոկոս: Այսքանով սահմանափակվում են ՀՀ ՀՆԱ աճի հիմնական միտումներն այս տարի: Ցավոք, մեծ անկում է գրանցվել գյուղատնտեսության ոլորտում, ինչը բացասաբար ազդեց երկրի տնտեսության վրա՝ մայիսին գրանցված 8,8 տոկոս աճը այս պահի դրությամբ կազմում է 2-8 տոկոս»,-ասել է տնտեսագետը:
Նա հայտնել է, որ 2011թ. նախատեսվում է գյուղատնտեսության ոլորտի 11 տոկոս աճ: Սակայն հաշվի առնելով անկման բարձր տեմպերն ընթացիկ տարում, փորձագետը այն աճ չի համարել: «Գյուղատնտեսության ոլորտը ծանր վիճակում է:
Գյուղատնտեսության ոլորտում է զբաղված երկրի բնակչության գրեթե կեսը, սակայն ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժինը ընդամենը 20 տոկոս է, ինչը վկայում է այդ ոլորտում անարդյունավետ քաղաքականության մասին»,-գտնում է Մանասերյանը: Նա ասել է, որ ցանկացած զարգացած երկրում գյուղատնտեսությունը չի կարող գոյատևել առանց սուբսիդավորման, սակայն Հայաստանը չի կարող խոշոր սուբսիդիաներ տրամադրել:

22 Октябрь 2010 - 12:26 AMT
В экономике Армении существуют противоречивые тенденции: заметна некоторая активизация, но она связана не с эффективным использованием внутренних ресурсов страны, а с высокими ценами на сырье на мировом рынке, например, на медь и молибден. Об этом сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване советник председателя Национального Собрания Армении по экономическим вопросам, доктор экономических наук Татул Манасерян. «В связи с этим был зафиксирован рост в сфере промышленности. С активизацией сферы горнорудной промышленности также связан рост в энергетической сфере на 17%. Этим ограничиваются основные тенденции роста ВВП Армении в этом году. К сожалению, крупный спад зафиксирован в сфере сельского хозяйства, которая оставила заметное отрицательное влияние на восстановлении экономики страны: 8,8%-й рост в мае текущего года на данный момент уже снизился до 2,8%», – сказал экономист.
Он сообщил, что в 2011 году предусматривается, что рост в сфере сельского хозяйства составит порядка 11%. Но учитывая высокие темпы спада в текущем году, эксперт воздержался называть это ростом. «Сфера сельского хозяйства находится в тяжелой ситуации. В ней занята почти половина трудоспособного населения страны, но доля в ВВП составляет всего 20%, что говорит о неэффективной политике в данной сфере», – считает Манасерян. Экономист сказал, что в любой развитой стране без субсидий сфера сельского хозяйства не может существовать, но Армения не в состоянии предоставить этой сфере большие субсидии.