Ըստ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, այս պահի դրությամնբ նվազագույն սպառողական զամբյուղը Հայաստանում կազմում է 37 հազար դրամ, սակայն, որպես կանոն, Հայաստանում նման հաշվարկներ չեն հրապարակվում, իսկ եթե հրապարակվում են, ապա հին տվյալները: Ինչպես մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տնտեսական հարցերի գծով խորհրդական, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը, ըստ օրենքի, կենսական նվազագույն մակարդակը պետք է հաշվի առնվի նվազագույն աշխատավարձի և կենսաթոշակի հաշվարկման ժամանակ: «Ես գտնում եմ, որ մենք բավարար միջոցներ ունենք, հատկապես ստվերային, ապահովելու համար այդ մակարդակը: Ըստ իմ գլխավորած փորձագիտական խմբի, կեսաթոշակներն այդ մակարդակին հասցնելու համար հարկավոր է 10 մլրդ դրամ: Ընդ որում 2011թ. Հայաստասնի բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 148,6 մլրդ դրամ»,-ասել է փորձագետը:
Ընդհանուր առմամբ, տնտեսագետը գտնում է, որ Հայաստանում տնտեսական ներուժն ամբողջապես չի բացահայտվում, քանի որ մեծ է ստվերային տնտեսությունը, այսինքն եթե Հայաստանի տնտեսությունը դանդաղ է աճում, ապա ստվերային տնտեսության աճը 4-5 անգամ ավելի է: «Բացի այդ, ազատ դրամական միջոցները սխալ են օգտագործվում: Այդ միջոցները կարելի է ներգրավել ավելի ցածր տոկոսադրույքներով և տրամադրել վարկի կարիք ունեցող ձեռնարկատերերին: Առևտրային բանկերի բարձր տոկոսադրույքները ամենևին չեն նպաստում տնտեսության իրական հատվածի ակտիվացմանը»,-ասել է Մանասերյանը՝ հավելոլով, որ ՓՄՁ-ների զարգացումը հնարավոր է մինչև 5-6 տոկոս տոկոսադրույքների նվազման դեպքում:

22 Октябрь 2010 - 12:29 AMT
По данным Министерства труда и социальных вопросов Армении на данный момент прожиточный минимум в стране составляет 37 тыс. драмов, но, как правило, в Армении расчеты не публикуются, а если и публикуются, то очень старые данные. Как сказал на пресс-конференции 22 октября советник председателя Национального Собрания Армении по экономическим вопросам, доктор экономических наук Татул Манасерян, согласно закону, прожиточный минимум должен быть заложен в основе минимальной заработной платы и пенсии. «Я считаю, что у нас достаточно средств, особенно теневых средств, чтобы обеспечить этот уровень. По данным возглавляемой мной экспертной группы, чтобы поднять уровень пенсий до этого уровня, необходимо 10 млрд драмов. При этом дефицит бюджета Армении в 2011 году составит 148,6 млрд драмов», – сказал эксперт.
В общем, экономист считает, что в Армении полностью не используется экономический потенциал, который в большей степени кроется в теневой экономике, то есть если экономика Армении растет скромными темпами, то рост теневой экономики происходит в 4-5 раз быстрее. «Кроме того, свободные денежные средства предпринимателей и населения используется неправильно. Их можно привлекать по более низким процентным ставкам и предоставлять предпринимателям, нуждающимся в кредитах. Высокие процентные ставки комбанков отнюдь не способствуют активизации реального сектора экономики», – сказал Манасерян, добавив, что развитие МСБ возможно при снижении процентных ставок до 5-6%.
Еще одним неиспользованным экономическим потенциалом он считает неиспользованные возможности Диаспоры.