«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ վարկային պորտֆելը 2010թ. 9 ամսվա արդյունքներով կազմել է 88 մլրդ դրամ: «Այս ցուցանիշով Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգում զբաղեցնում է առաջին տեղը»,- նշվում է բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ: Ընդ որում, տարվա սկզբի համեմատությամբ վարկային պորտֆելի աճը 9 ամսում կազմել է 37%, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ` 98 %:
Հաղորդագրության համաձայն, ընթացիկ տարվա 9 ամսվա արդյունքներով բանկի վարկային պորտֆելի աճի 87%-ն ապահովվել է կորպորատիվ հաճախորդներին տրված վարկերի հաշվին, որոնք նշված ժամանակահատվածում աճել են 38 %-ով: 2009թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի վարկային պորտֆելի 84%-ը (75 մլրդ դրամ) կազմում են կորպորատիվ հաճախորդներին տրված վարկերը: Իսկ ինչ վերաբերում է ֆիզիկական անձանց վարկավորմանը, ապա ընթացիկ տարվա 9 ամսում ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի աճը կազմել է 29%, իսկ տարեկան կտրվածքով պորտֆելը գրեթե կրկնապատկվել է (աճը` 99%):

Кредитный портфель ЗАО «Америабанк» по итогам 9 месяцев 2010 года составил 88 млрд драмов, обеспечив рост по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на уровне 98%. «По этому показателю банк занимает первое место в банковской системе Армении», – отмечается в сообщении пресс-службы банка. При этом, по сравнению с началом текущего года рост кредитного портфеля составил 37%.
Согласно источнику, за 9 месяцев рост кредитного портфеля был обеспечен на 87% за счет кредитования корпоративных клиентов, объемы которых за указанный период увеличились на 38%. По данным на 30 сентября 2010 года 84% или 75 млрд драмов кредитного портфеля «Америабанка» приходится на долю корпоративных клиентов.
Что же касается кредитования физических лиц, то по итогам 9 месяцев текущего года этот показатель вырос на 29%, а в годовом разрезе рост увеличился практически вдвое (рост 99%).