23 Հոկտեմբեր 2010 - 09:09 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն այսօր մեկնում է Իրան: Ըստ նրա, այցի նպատակը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի այցի նախապատրաստումն է, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 25-ին: «Ես մտադիր եմ նաև բանակցել հայկական ապրանքներն Իրան արտահանելու վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման շուրջ»,-հայտարարել է նախարարը ՀՀ 2011թ. բյուջեի մասին օրինագծի խորհրդարանական քննարկման ժամանակ՝ պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանի հարցին:
Երիցյանը նշել է, որ հարևան երկիր հայկական ապրանքների արտահանման հետ կապված խնդիրները կապված չեն Իրանի կողմից օրենսդրական կամ հարկային սահմանափակումների հետ, այլ բանը նրանում է, որ Հայաստանի արտադրական ներուժն այնքան էլ մեծ չէ:

23 Октябрь 2010 - 09:09 AMT
Министр экономики РА Нерсес Ерицян сегодня отправляется в Иран. По его словам, целью поездки является подготовка визита премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в Тегеран, который начнется 25 октября. «Я также намерен вести переговоры по заключению соглашения по налаживанию армянского экспорта в Иран», -заявил он на парламентских слушаниях по законопроекту о бюджете РА на 2011 год, отвечая на вопрос депутата от АРФД Ара Нраняна.
Нерсес Ерицян отметил, что проблема экспорта армянских товаров в соседнюю страну не в том, что Иран ставит законодательные или налоговые ограничения для экспорт, а в том что производственный потенциал Армении не так велик.