23 Հոկտեմբեր 2010 - 11:35 AMT
Նավթի վերամշակման գործարանի (ՆՎԳ) ծրագիրը եռակողմ է` Հայաստանի Էներգետիկայի նախարարություն, Գազպրոմ և Իրանի Նավթի նախարարություն, և սկսել է քննարկվել դեռևս 2007 թվականին: Այդ մասին պրոֆիլային խորհրդարանական հանձնաժողովներում 2011 թվականի ՀՀ պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարի տեղակալ Արա Սիմոնյանը:
Սիմոնյանի խոսքով, քննարկումների արդյունքում հիմնական խնդիրը, որը չլուծված է մնում, հումքի մատակարարման ընդունելի սխեմաների և երկարաժամկետ մատակարարումների ապահովման հարցն է: «Այս կապակցությամբ որոշում ընդունվեց առայժմ իրականացնել այդ ծրագրի առաջին փուլը, որը կապված է պատրաստի նավթամթերքի ներկրման հետ: Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստան-Իրան երկկողմանի ձևաչափով, և ծրագրվում է, որ Հայաստանի վարչապետի Իրան կատարելիք այցի շրջանակներում այդ ուղղությամբ առաջընթաց կարձանագրվի»,- ասել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարի տեղակալը: Նա ավելացրել է նաև, որ արդեն ստորագրվել է բաժնետերերի համաձայնագիրը, և ծրագիրը պետք է մեկնարկի այս տարվա ընթացքում` օրակարգից չհանելով ՆՎԳ շինարարությունը, եթե լուծվեն երկարաժամկետ մատակարարումների ու լոգիստիկայի հետ կապված բոլոր հարցերը:
«Այս ծրագրի արժեքը մի քանի միլիարդ դոլար է կազմում, ուստի այն հետաձգվել էր ճգնաժամի պատճառով, բայց չէր փակվել: Ինչ վերաբերում է նավթամթերքի մատակարարմանը, ապա դա միանգամայն իրատեսական ծրագիր է, որը կարող է իրագործվել մոտ ժամանակներս»,- ընդգծել է նա` ավելացնելով, որ Թավրիզից մինչև Արագած նավթատարի երկարությունը կազմում է մոտ 110 կմ Իրանի տարածքում և 265 կմ Հայաստանի տարածքում: Արա Սիմոնյանը հաղորդել է, որ Արագածի մոտակայքում տերմինալ է կառուցվում, որը թույլ կտա 10-12 օրվա համար ապահովել նավթամթերքի սպառման հանրապետական պաշարը: Նրա խոսքով, վերջին քննարկումների արդյունքում խոսքը գնալու է 8 դյույմ տրամագծով խողովակաշարի շինարարության մասին, որը միանգամայն բավական է մինչև 2037 թվականը Հայաստանի ներքին սպառումն ապահովելու համար:
«Ապագայում, երբ ՆՎԳ-ն կառուցված լինի, նույն այդ խողովակաշարով հնարավոր կլինի հումքի ռեվերս իրականացնել առանց լրացուցիչ ծախսերի: Մենք ակնկալում ենք նաև այդ հարցը կոնկրետացնել վարչապետի պավիրակության Իրան կատարալիք այցի ընթացքում»,- ընդգծել է նա:

23 Октябрь 2010 - 11:35 AMT
Программа нефтеперерабатывающего завода (НПЗ) является трехсторонней – Минэнерго Армении, Газпром и Министерство нефти Ирана, и началась обсуждаться еще в 2007 году. Об этом заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Ара Симонян на обсуждениях проекта госбюджета 2011 года в профильных парламентских комиссиях.
По словам Симоняна, в результате обсуждений основной проблемой, которая остается нерешенной по сей день, является вопрос обеспечения приемлемых схем поставок сырья и долгосрочных поставок. “В данной связи было принято решение пока осуществить первый этап этой программы, которая связана с импортом готовых нефтепродуктов. Программа осуществляется в двухстороннем формате Армения-Иран и планируется, что в рамках визита премьер-министра Армении в Иран, будет прогресс в этом направлении”, – сказал замминистра энергетики и природных ресурсов Армении. Он также добавил, что уже подписано соглашение акционеров и программа должна быть начата в течение этого года, не снимая с повестки строительство НПЗ, если будут решены все вопросы, связанные с долгосрочными поставками и логистикой.
“Стоимость этой программы составляет несколько миллиардов долларов, которая из-за кризиса была отложена, но не закрыта. Что касается поставок нефтепродуктов, то это вполне реалистичная программа, которая может быть осуществлена в ближайшее время”, – подчеркнул он, добавив, что нефтепровод от Тавриза до Арагаца составляет около 110 км на территории Ирана и 265 км в Армении. Ара Симонян сообщил, что вблизи Арагаца строится терминал, который позволит обеспечить республиканский запас потребления нефтепродуктов на 10-12 дней. По его словам в результате последних обсуждений речь будет идти о строительстве трубопровода диаметром 8 дюймов, которого вполне достаточно для обеспечения внутреннего потребления Армении до 2037 года.
“В будущем, когда будет построен НПЗ, по этому же трубопроводу будет возможно осуществлять реверс сырья без дополнительных расходов. Мы также ожидаем конкретизации по этому вопросу в ходе визита делегации премьер-министра в Иран”, – подчеркнул он.