Համաժողովի բացման ժամանակ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ասել է, որ բանկային համակարգն անկախ Հայաստանի ամենամեծ ձեռքբերումներից է: «Ճգնաժամի ծանր իրավիճակում է ոչ միայն կառավարության ծրագիրը, այլ նաև կայուն բանկային համակարգն օգնեցին զերծ պահել հասարակությանը սոցիալական ցնցումներից»,- ավելացրել է նա: Սփյուռքի նախարարը նաև կոչ է արել բանկիրներին փոխանցել իրենց փորձը Հայաստանին և օգնել զարգացնել երկրի արտահանման և ներդրումային ծրագրերը:
ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի խոսքերով, բանկիրների միությունը ծառայելու է Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը և Հայաստանի ֆինանսական շուկայի արդյունավետ զարգացմանը: Նրա խոսքերով, հայ ֆինանսիստների ջանքերը պետք է ուղղվեն առավել որակյալ ծառայություններ տրամադրելուն: Նրա կարծիքով, Հայաստանի նման փոքր երկրները կարող են մրցել միայն տնտեսության գիտելիքահեն ոլորտներում, որոնցից մեկը ֆինանսական շուկան է: «Չնայած բազմաթիվ մարտահրավերներին` մենք կարող ենք ասել, որ մենք ունենք կայուն, առողջ և արդյունավետ վերահսկվող ֆինանսական համակարգ: Համաձայն 2010-2011թթ. համաշխարհային մրցունակության զեկույցի, կայունության ցուցանիշներով Հայաստանի բանկային համակարգը տարածաշրջանում առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում: Այդ փոքր, բայց կայուն ֆինանսական համակարգը կարող է հենարան դառնալ մեր նպատակներին հասնելու համար»,- ասել է նա:
Հայաստանը պլաններ ունի` կապված տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն դառնալու հետ: Դրա համար կպահանջվի նվազագույնը 3 տարի: Դիլիջանում արդեն կառուցվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի տարածաշրջանային հետազոտական ու ուսումնական կենտրոնը, որտեղ կանցկացվեն սեմինարներ, խորհրդաժողովներ և ծրագրեր ոչ միայն Հայաստանի ֆինանսաբանկային համակարգի, այլ նաև տարածաշրջանային մասշտաբով:
Հայաստանը ֆինանսական կենտրոնի վերածելու համար հարկավոր է ազատականացնել տնտեսությունը: Այդ ուղղությամբ կառավարության հետ համատեղ ծրագրեր են իրականացվում, մասնավորապես, կենսաթոշակային բարեփոխումները, պարտադիր ավտոապահովագրության ներդրումը, որի արդյունքում կստեղծվեն նոր ենթակառուցվածքներ և կզարգանա ֆինանսական շուկան: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ֆինանսական շուկան 95 տոկոսով ներկայացված է առևտրային բանկերով ու զարգացման կարիք ունի:
Խոսելով Հայաստանի` որպես ֆինանսական կենտրոն ձևավորվելու վրա ազդող թերությունների մասին, ռուս փորձագետը նշել է, որ Հայաստանում թույլ է պրոֆեսիոնալ ծառայությունների բազան, մասնավորապես, այն ընկերությունների համար, որոնք գալիս են այստեղ ցուցակում անցնելու համար:
Ֆինանսիսիտների և բանկիրների առաջին համահայկական համաժողովում դիտարկվել է նաև Հայաստանի` Beck-Ofice ծառայությունների պրովայդեր դառնալու հարցը:
Կապիտալի շուկայի բորսայական կառուցվածքի տեսանկյունից պետք է դիտարկել ոչ միայն հայկական ընկերությունները, որոնք այստեղ տեղակայված են, այլ նաև փորձել տեղակայման համար ներգրավել տարածաշրջանի ընկերությունները»,- նշել է փորձագետը: Ի տարբերություն ԱՊՀ այլ երկրների, Հայաստանի տնտեսության փոքր չափերը թույլ են տալիս ավելի լավ և արագ կարգավորել և փոխել այն:
Ֆինանսական հատվածում Հայաստանի հավակնոտ պլաններից է Համահայկականբանկի ստեղծումը, որը բացվելու է հաջորդ տարվա սկզբին: Նախնական կանոնադրական կապիտալը կլինի 100 մլն դոլար, իսկ Հայաստանը կներդնի 20 մլն դոլար, սակայն ժամանակի հետ պետությունը դուրս կգա բանկի կապիտալից և կթողնի այն մասնավոր անձանց: Ներկա պահին բանակցություններ են ընթանում բոլոր միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ՝ ապահովելու համար նրանց մասնակցությունը բանկի կապիտալին:
Համահայկական բանկը զարգացման բանկ է լինելու, իսկ ֆինանսավորման գերակա ուղղությունները լինելու են զբոսաշրջությունը, առողջապահությունը, ֆինանսական ոլորտը, ենթակառուցվածքներն ու կրթության ոլորտը:
Հայաստանի ֆինանսական զարգացման պլանները շատ են, բայց ցածր տնտեսական աճը և բարձր գնաճը դեռ թույլ չեն տալիս երկրի բնակչությանը Կենտրոնական բանկի նման հավակնոտ լինել:

23 Октябрь 2010 - 11:53 AMT
На открытии форума министр Диаспоры Грануш Акопян сказала, что банковская система является одним из главных достижений независимой Армении, благодаря которой в тяжелой кризисной ситуации не только программа правительства, но и стабильная банковская система помогла уберечь армянское общество от социальных потрясений. Она призвала банкиров, собравшихся в Ереване, передать свой опыт Армении и помочь в развитии экспортной и инвестиционной политики страны.
По мнению главы Центрального банка Армении Артура Джавадяна сообщество банкиров будет служить укреплению связи Армения-Диаспора и эффективному развитию финансового рынка Армении. По его словам, усилия армянских финансистов должны быть направлены на предоставление более качественных услуг. Маленькие страны, подобные Армении, могут конкурировать только в наукоемких сферах экономики. У Армении стабильная, здоровая и эффективно контролируемая финансовая система. Согласно Докладу всемирной конкурентоспособности на 2010-2011 год, по показателям стабильности банковская система Армении занимает лидирующие позиции в регионе. Эта маленькая, но стабильная финансовая система может стать опорой в достижении целей страны.
У Армении также есть планы стать в дальнейшем региональным финансовым центром. Для этого стране потребуется как минимуму 3 года. В Дилижане уже строится региональный исследовательский и обучающий центр Центрального Банка Армении, где будут проводиться всевозможные семинары, конференции и программы не только для финансово-банковской системы Армении, но и для региональных систем.
Для превращения Армении в финансовый центр необходимо предпринять шаги, направленные на либерализацию экономики. В этом направлении проводятся совместные с правительством программы, в частности, реализация пенсионных реформ и внедрение ОСАГО, что приведет к созданию новых инфраструктур и позволит развить финансовые рынки. На сегодняшний день финансовый рынок Армении на 95% представлен комбанками и нуждается в развитии.
Что же касается недостатков, влияющих на формирование Армении в качестве финансового центра, то российские эксперты считают, что ключевым моментом является отношение к Армении – ее позиционирование, в том числе и брэндинг. Законодательное поле есть, инфраструктура рыночная есть, биржа есть, однако слаба база профессиональных услуг, в частности, для тех компаний, которые придут сюда, чтобы пройти листинг.
На всеармянской конференции банкиров и финансистов также рассматривалась возможность превращения Армении в провайдера услуг Back-Office. Несмотря на то, что рынок Армении мал, и иностранные инвестиции не активно идут сюда, тем не менее, с точки зрения законодательной базы ситуация вполне конкурентоспособная. Приток инвестиций в страну ограничивается отсутствием публичных и прозрачных компаний, поскольку в Армении превалируют частные компании.
Для того, чтобы в Армению пришли портфельные инвесторы, по мнению российских экспертов необходима пара хороших размещений ценных бумаг. С точки зрения биржевой структуры рынка капитала надо смотреть не только на армянские компании, которые здесь размещаются, а стараться привлечь для размещения компании региона. В отличие от других стран СНГ, малые размеры экономики Армении позволяют лучше регулировать и быстрее ее изменять, более того, есть хорошие связи с Диаспорой, которая может помочь в этом вопросе. В связи с этим хорошим примером является российская компания РУСАЛ, которая осуществила размещение на Гонконгской фондовой бирже и за ней последовали и другие компании. Если структура рынка капитала Армении будет лучше, удобнее и дешевле, чем, например, в Грузии и Казахстане, то компании потянутся сюда.
Еще одним амбициозным планом Армении в финансовом секторе является создание Всеармянского банка, который откроется в начале следующего года. Предварительный уставной капитал банка объявлен в $100 млн, а со стороны Армении в банк будет инвестировано $20 млн, но со временем государство выйдет из капитала банка и оставит его частникам. На данный момент ведутся переговоры со всеми международными финансовыми учреждениями для их участия в капитале банка в дальнейшем.
Всеармянский банк будет банком развития, а приоритетными направлениями финансирования станут туризм, здравоохранение, финансовая сфера, инфраструктуры и сфера образования.
Планов по финансовому развитию Армении очень много, но низкий экономический рост и высокая инфляция пока не позволяют населению страны быть таким же амбициозным, как Центральный банк.