23 Հոկտեմբեր 2010 - 12:10 AMT
Ներսես Երիցյան. Շուտով Հայաստանի կառավարությունը Համաշխարհային բանկին կներկայացնի «Էլեկտրոնային Հայաստան» ծրագիրը
«Հայաստանի վարչապետի կարգադրությամբ մենք ակտիվ քննարկումներ ենք վարում հայկական ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ, որոնք արտահանում են մեր ապրանքը: Այդ քննարկումների արդյունքում մենք մտադիր ենք հասկանալ, թե ինչու է այս կամ այն ձեռնարկությունը քիչ արտահանում իր արտադրանքը, ինչու արտադրանքի տարբեր տեսակներ ընդհանրապես չեն արտադրվում Հայաստանում, չնայած համապատասխան ներուժի առկայությանը»,- պրոֆիլային խորհրդարանական հանձնաժողովներում 2011 թվականի ՀՀ պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Երիցյանի խոսքով, Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման համար շուտով Հայաստանի կառավարությունը Համաշխարհային բանկին կներկայացնի «Էլեկտրոնային Հայաստան» ծրագիրը, որի բյուջեն կազմում է $30 ԱՄՆ դոլար: Նա ավելացրել է, որ $24 մլն-ը կվճարի Համաշխարհային բանկը, իսկ $6 մլն-ը` Հայաստանի կառավարությունը: Ինչպես նկատել է նախարարը, այդ ծրագրի շրջանակներում լիովին կվերազինվի Գյումրի քաղաքի տեխնոպարկը:

“По распоряжению премьер-министра Армении мы ведем активные обсуждения с руководителями армянских предприятий, которые экспортируют свои товары за рубеж. В результате этих обсуждений мы намерены понять, почему то или иное предприятие мало экспортирует свою продукцию, почему разные виды продукции вообще не производятся в Армении, несмотря на наличие соответствующего потенциала”, – заявил министр экономики Армении Нерсес Ерицян на обсуждениях проекта госбюджета 2011 года в профильных парламентских комиссиях.
По словам Ерицяна, для развития сферы информационных технологий в Армении скоро Всемирному Банку будет представлен проект под названием “Электронная Армения”, бюджет которого составит $30 млн. Он добавил, что $24 млн оплатит Всемирный Банк, а $6 млн – правительство Армении. Как заметил министр, в рамках этой программы будет переоснащен технопарк города Гюмри.