ԼՂՀ օդանավակայանը կընդունի և բաց կթողնի ինքնաթիռներ 2010-ի նոյեմբերի կեսից, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի կառավարման պետ Դմիտրի Ատբաշյանը: «Նվազագույն սխեմայով «Ստեփանակերտի օդանավակայան» ՓԲԸ-ն կընդունի և բաց կթողնի ինքնաթիռներ նոյեմբերի կեսից: Տվյալ պահին ընթանում են մոնտաժային աշխատանքներ»,- ասել է նա:
Բացի դրանից, նրա խոսքերով, նոյեմբերի վերջին պատրաստ կլինի օդանավակայանի սպասասրահը, իսկ սպասասրաhի բոլոր ծառայությունները կգործեն 2011-ի գարնանը: Ինչ վերաբերվում է աշտարակին, որտեղ տեղակայված է օդանավակայանի թռիչքների կառավարման ծառայությունը, ապա այն պատրաստ կլինի տարեվերջին:
Առաջին փուլում ԼՂՀ օդանավակայանը չվերթներ կիրականացնի միայն դեպի Երևան, տոմսի արժեքը նախնական տվյալներով կկազմի 16 000-20 000 դրամ, առավելագույն արժեքը կարող է կազմել է 25 000 դրամ:
Ատբաշյանը հաղորդել է, որ դիտարկվում է դեպի ԱՊՀ երկրներ, մասնավորապես դեպի Ռուսաստան թռիչքներ իրականացնելու հնարավորությունը: «Մայրաքաղաքից բացի, առաջնային քաղաքներ են համարվում Սարատովը, Կրասնոդարը, Ռոստովը, Հյուսիսային Կովկասի քաղաքները»,- ասել է նա: Նա հավելել է, որ զբոսաշրջության զարգացման առումով մեծ հետաքրքրություն են դրսևորում արտասահմանյան տուրօպերատորները, այդ թվում` իտալական, ֆրանսիական և գերմանական ընկերությունները: ԼՂՀ նկատմամբ նրանց հետաքրքրության գործոններից մեկն այն է, որ Գանձասարի վանական համալիրում է գտնվում Հովհաննես Մկրտչի գլուխը:

25 Октябрь 2010 - 08:53 AMT
Аэродром НКР сможет принимать и отправлять самолеты с середины ноября 2010 года, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник Управления гражданской авиации при правительстве НКР Дмитрий Атбашян. «По минимальной схеме ЗАО «Степанакертский аэропорт» будет принимать и отправлять самолеты с середины ноября. На данном этапе идут монтажные работы», – сказал он.
Помимо этого, по словам Дмитрия Атбашяна, к концу ноября будет готово здание аэровокзала, а вся аэровокзальная служба будет полностью задействована к весне 2011 года. Что же касается вышки, где расположена служба управления движением аэропорта, то она будет готова до конца текущего года.
На первом этапе аэродром НКР будет осуществлять полеты только в Ереван, стоимость билета Ереван-Степанакерт-Ереван по предварительным данным составит от 16 000 до 20 000 драмов, при этом максимальная цена может составить 25 000 драмов.
Начальник управления гражданской авиации при правительстве НКР сообщил, что рассматривается возможность осуществления рейсов в страны СНГ, в частности, в Россию. «Приоритетными городами, помимо столицы, являются Саратов, Краснодар, Ростов, города Северного Кавказа», – сказал он. При этом Дмитрий Атбашян добавил, что в контексте развития туризма большой интерес проявляют иностранные туроператоры, среди которых итальянские, французские и немецкие компании. Одним из факторов интереса иностранных туроператоров к НКР является то, что, согласно преданию, в монастырском комплексе Гандзасар находится голова Иоанна Крестителя.