«Այսօրվա դրությամբ Հայաստանն արտադրում է շուրջ 360 հազար տոննա ցորեն, այն դեպքում, երբ երկրի պահանջարկը 700 հազար տոննա է, ընդ որում, 120 հա հող չի մշակվում»,-լրագրողներն է ասել Հայրենական արտադրողների միության նախագահ, Հանրային խորհրդի ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Ըստ նրա, գյուղացիները վճարում են ոռոգման ջրի համար, մինչդեռ սահմանամերձ գյուղերում այն կարող էր անվճար տրամադրվել: «Մենք փորձում ենք փող աշխատել ամեն ինչի վրա: Պետությունը պետք է միջոցներ ներդնի գյուղատնտեսության մեջ, արդյունք ստանալու համար: Լեռնային Ղարաբաղում այս 20 տարում կարելի էր կազմակերպել գյուղմթերքի լայնածավալ արտադրություն, սակայն դա չարվեց»,-ասել է նա: Վազգեն Սաֆարյանը նշեց, որ այդ հնարավորությունը Հայաստանը բաց թողեց՝ հետևելով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ու «Վաշինգտոնյան կոնսենսուսի« խորհուրդներին, որոնք բացառում են պետության կարգավորող դերը, սակայն իրենք կանոնակարգում են սեփական գյուղատնտեսությունը:
Ինչ վերաբերում կարտոֆիլին, ապա ըստ Սաֆարյանի, կարտոֆիլի գնաճը պետությունը կկարողանա զսպել միայն այն դեպքում, եթե կարտոֆիլ ներկրի, հակառակ դեպքում դա անհնար կլինի այս տարվա անբավարար բերքի պատճառով:

25 Октябрь 2010 - 08:54 AMT
«На сегодняшний день Армения производит порядка 360 тыс. зерновых, когда спрос в стране превышает 700 тыс. тонн, при этом 120 тыс. га земли не обрабатывается», – сказал журналистам председатель Союза отечественных производителей, председатель комиссии Общественного совета по финансово-экономическим и бюджетным вопросам Вазген Сафарян.
По его словам, сельчане платят за оросительную воду, в то время как в приграничных селах она могла бы быть бесплатной. «Мы пытаемся зарабатывать на всем. Государство должно инвестировать средства в сельское хозяйство, чтобы получить результат. В Нагорном Карабахе за эти 20 лет можно было бы организовать достаточно большое производство сельхозпродуктов, но ничего не сделано», – сказал он. Вазген Сафарян отметил, что эта возможность упущена в результате того, что Армения следовала «рецептам» Международного валютного фонда и «Вашингтонского консенсуса», где регулирующая роль государства исключается, но при этом они сами регулируют свое сельское хозяйство.
Что касается картофеля, то Сафарян сообщил, что рост цен на него государство сможет сдерживать только в том случае, если импортирует картофель, иначе это будет невозможно из-за недостаточного объема урожая в текущем году.