25 Հոկտեմբեր 2010 - 09:02 AMT
ՀՆԱ-ի աճը մինչև տարեվերջ կարող է կազմել 4,6 տոկոս, ինչը բավականին լավ ցուցանիշ է անցյալ տարվա 14,4 տոկոս անկումից հետո, գտնում է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ, Հանրային խորհրդի ֆինանսավարկային ու բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Բացի այդ, ըստ նրա, հաջորդ տարի նախատեսվում է ապահովել արդյունաբերության 4,6 տոկոս աճ, ընթացիկ տարվա նախատեսված 6,6 տոկոսի դիմաց: «Եթե մենք ճիշտ ներդրումներ կատարենք արդյունաբերության մեջ և սկսենք զարգացնել ներքին կոոպերացիան՝ հիմնված ներքին հումքի վրա, ապա առավել բարձր արդյունքներ կստանանք: Սակայն, մենք դա չենք անում, ինչը մեր տնտեսական քաղաքականության թերությունն է: Ազատական տնտեսությամբ ցանկացած երկիր ճգնաժամից հետո վերակառուցում է իր տնտեսական քաղաքականությունը, մասնավորապես, ԱՄՆ-ն 1933թ. օրենք ընդունեց արդյունաբերության վերականգնման մասին: Մենք ևս նման մի բան պետք է անենք»,-գտնում է նա:
Սաֆարյանը հիշեցրել է, որ 1988թ. արդյունաբերության բաժինը Հայաստանի ՀՆԱ-ում կազմում էր 66,7 տոկոս, իսկ այսօրվա դրությամբ ընդամենը 21 տոկոս: «Հայաստանի տնտեսությունը կզարգանա միայն արդյունաբերության զարգացման հետ, ինչը թույլ կտա լուծել բոլոր սոցիալական խնդիրները»,-հավելել է նա:
Ըստ օպերատիվ վիճակագրական տվյալների, 2010թ. հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի ՀՆԱ-ի ծավալն աճել է 2,8 տոկոսով՝ 2009թ, նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

25 Октябрь 2010 - 09:02 AMT
Рост ВВП к концу текущего года может составить 4,6%, что достаточно хороший показатель после 14,4% спада в прошлом году, считает председатель Союза отечественных производителей, председатель комиссии Общественного совета по финансово-экономическим и бюджетным вопросам Вазген Сафарян.
Кроме того, по его словам, в следующем году планируется обеспечить рост в сфере промышленности на уровне 4,6%, против запланированных 6,6% в текущем году. «Если мы сделаем правильные инвестиции в промышленность и начнем развивать внутреннюю кооперацию, основанную на местном сырье, то получим более высокие результаты. Но мы этого не делаем, что является основным недостатком нашей экономической политики. Любая страна с либеральной экономикой после кризиса реализует перестройки в своей экономической политике, в частности США в 1933 году приняли закон о восстановлении промышленности. Мы тоже должны принять подобный закон», – считает он.
Председатель Союза напомнил, что в 1988 году доля промышленности в ВВП Армении составляла 66,7%, а на сегодняшний день составляет всего 21%. «У нас будет мощная экономика только тогда, когда в стране будет развита промышленность, что позволит решать все социальные задачи», – добавил он.
По оперативным статистическим данным, в январе-сентябре 2010 года объем ВВП Армении увеличился на 2,8% по сравнению аналогичным периодом 2009 года.