Հայաստանում գոյություն ունի շուրջ 100 հազար տնտեսվարող սուբյեկտ, որոնցից 85 հազարը ներկայցնում են ֆինանսական հաշվետվություններ, իսկ հարկային մուտքերի 80 տոկոսն ապահովում են 3 հազար սուբեյկտներ: Այս մասին լրագրողներին է ասել ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
Նա ասաց, որ պատրաստվում է հարկային օրենքների փաթեթ, որի համձայն շուրջ 30-32 հազար տնտեսվարող սուբյեկտներ կվճարեն հաստատագրված հարկեր, իսկ տեսուչների ստուգումներ չեն լինի: «Պետք չէ ուշադրությունը կենտրոնացնել այն 32 հազար տնտեսվարող սուբյեկտների վրա, որոնք ապահովում են հարկային մուտքերի ընդամենը 1-2 տոկոսը: Հարկավոր է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել այն 3 հազարին, որոնց շրջանառությունը մեծ է, և որոնք վճարում են ուղիղ հարկեր»,-ասել է նա:

В Армении порядка 100 тыс. хозяйствующих субъектов, из которых сдают финансовую отчетность 85 тыс., а 80% налоговых поступлений обеспечивают 3 тыс. хозсубъектов, сообщил журналистам председатель комиссии Национального собрания РА по экономическим вопросам Вардан Айвазян.
Он сказал, что готовится пакет налоговых законов, согласно которым порядка 30-32 тыс. хозсубъектов будут платить фиксированные налоги, а проверки инспекторов будут исключены. «Не нужно концентрировать внимание на тех 32 тыс. хозсубъектах, которые обеспечивают всего1-2% налоговых поступлений. Нужно еще больше внимания уделять тем 3 тыс., у которых высокий оборот и которые платят прямые налоги», – сказал он.